Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu z jaj będą robili leki

Jerzy Wójcik
Według prof. Trziszki  jajko to najdoskonalszy produkt przyrody
Według prof. Trziszki jajko to najdoskonalszy produkt przyrody Michał Pawlik
Właśnie ruszył duży projekt badawczy, w którym bierze udział pięć wrocławskich uczelni. 130 naukowców w ciągu czterech lat przebada pół miliona jaj.

Wszystko po to, by wydobyć z nich najcenniejsze składniki, które pozwolą walczyć z chorobami kości i pomagać w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Dzięki pracy wrocławskich badaczy będziemy mogli wkrótce kupić nutraceutyki. Co to takiego? Są to pozyskane właśnie z kurzych jaj specjalne dodatki wzbogacające kupowaną przez nas żywność - makarony, majonezy, chleb. A w aptekach dostaniemy wyprodukowane na bazie jaj tabletki i kapsułki, które będą miały działanie lecznicze.

Kiedy to nastąpi? Chociaż projekt przewidziany jest na cztery lata, badacze nie wykluczają, że poszczególne preparaty lecznicze będzie można kupić już wcześniej, po ich opatentowaniu. Jeszcze w tym roku może się pojawić w aptekach preparat wapniowy na bazie skorupek jaj. Kapsułki mają nam pomagać w walce z osteoporozą.

Drugi preparat stworzony do tej pory przez wrocławskich naukowców już wzbudził ogromne zainteresowanie firm przemysłu mięsnego. Wynalazek o nazwie APA (Aktywny Preparat Antydrobnoustrojowy) już jest wykorzystywany przy produkcji opakowań do mięsa.

- Dzięki niemu żywność na tackach nowej generacji będzie można przechowywać bez utraty jej właściwości nawet o trzy dni dłużej - wyjaśnia prof. Tadeusz Trziszka, koordynator projektu z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Naukowcy rozpoczęli współpracę z przemysłem mięsnym, jednak w przyszłości na tackach produkowanych według wrocławskiego pomysłu będzie można przechowywać także inną żywność, na przykład owoce.

Co jeszcze wymyślą nasi specjaliści w oparciu o kurze jaja, będziemy się dowiadywać w trakcie prowadzenia badań. W tym czasie dżentelmeni w białych fartuchach przebadają jaja wyprodukowane przez 3 tys. kur niosek i 6 tys. przepiórek. We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Muchoborskiej powstanie wkrótce linia produkcyjna do wytwarzania preparatów.

Projektowi o nazwie "Ovocura" przewodzi Uniwersytet Przyrodniczy, ale uczestniczą w nim też Akademia Medyczna i Uniwersytet Wrocławski. Pieniądze (25 mln zł z Unii Europejskiej) udało się pozyskać m.in. dzięki zaangażowaniu wrocławskich naukowców, na czele z prof. Trziszką. To specjalista, który od wielu lat prowadzi badania kurzych jaj.
- Są w nich wszystkie najważniejsze składniki odżywcze - podkreśla profesor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska