Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej: Sięgniemy po twórczość Młynarskiego

Małgorzata Matuszewska
39. PPA
39. PPA Tomasz Hołod, Polska Press
39. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-25 marca. Gwiazdą będzie Camille, – paryska gwiazda „eksperymentalnego popu”.

Na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol artystka zaśpiewa utwory z najnowszego albumu „OUÏ” – olśniewającą mozaikę folkowych piosenek, hymnów, ballad, kołysanek i wokaliz a capella. – Staraliśmy się o koncert Camille od dekady – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, organizatora PPA. – Ale nie mogła, a to nagrywała płytę, a to miała przerwę w koncertach. Nagrała cztery płyty studyjne i trzy koncertowe. Bardzo głośna jest jej płyta z koncertu w paryskiej Olimpii, pt. „Ilo veyou” – dodaje. – To muzyka przesycona francuską tradycją wykonawczą – tłumaczy. – Muzyka Camille jest wielowymiarowa, łączy wiele muzycznych stylów, artystka silnie opiera się na tradcyji i wysyła wspaniałą energię ze sceny – opowiada Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA.

PPA: czerpiąc z Młynarskiego
Wojciech Młynarski, śpiewający własne piosenki, autor tekstów, aktor, satyryk, zmarł 15 marca zeszłego roku. Za mało było czasu na przygotowanie koncertu poświęconego jego pamięci, a w tym roku poświęcona Młynarskiemu będzie Gala. Reżyseruje ją Agnieszka Glińska. – Spośród niemal trzech tysięcy utworów, które zostawił nam odchodząc przed rokiem, wybraliśmy te, które najdotkliwiej opowiadają nasz świat, dziś, tu i teraz, mimo że pisane były w czasach pozornie minionych. Wraz z Jankiem Młynarskim, który jest kierownikiem muzycznym koncertu, i z wspaniałymi aktorami, zapraszamy na to spotkanie, by wspólnie doświadczyć tego, jak bardzo Wojciech Młynarski wciąż z nami jest – mówi reżyserka. Gala nosi tytuł jednej z jego piosenek: „Miłe Panie i Panowie bardzo mili”. – Jesteśmy po pierwszym spotkaniu z rezyserką i wiem, że w Gali będzie bardzo mało najbardziej znanych piosenek Młynarskiego, za to mnóstwo znanych mniej – mówi Konrad Imiela, który wystąpi w Gali. I dodaje, że Gala będzie komentować współczesną rzeczywistość. – Wojciech Młynarski szanował człowieka, nawet ostro komentując współczesność, zachowywał klasę – zauważa Cezary Studniak. – Agnieszka Glińska powiedziała nam, że zależy jej na tym, by koncert dawał nadzieję – dodaje. Kierownikiem muzycznym będzie Jan Młynarski, syn wielkiego twórcy piosenki. A PPA zabiega o nadanie skwerowi przy Capitolu imienia Wojciecha Młynarskiego. Sprawą zajmuje się Rada Miejska Wrocławia, zwykle trwa to pięć lat od śmierci osoby, której ulica czy plac mają nosić imię, ale Capitol chce przyspieszyć nazwanie skweru.

PPA: aktorska interpretacja zawsze na pierwszym miejscu
Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki jest najważniejszą częścią Przeglądu od ponad czterdziestu lat. Adepci od lat odchodzą od klasycznej „małej czarnej” sukienki na scenie i śpiewania wyłącznie najbardziej znanych twórców. Dziś liczy się pomysłowość i oryginalność. A także najszlachetniejsza prostota wykonania, czego przykładem jest zeszłoroczny laureat Konkursu. Marcin Januszkiewicz w zeszłym roku wygrał Konkurs interpretacją hymnu Polski, w tym roku wystąpi z recitalem „Osiecka po męsku”. Warto dodać, że termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu upływa 31 stycznia o północy. Pierwsze, zamknięte dla publiczności eliminacje, zaplanowano na 11 i 12 lutego. – W ostatni piątek PPA finalistów pokaże Ewa Kaim, reżyserka Koncertu Finałowego – mówi Cezary Studniak. I dodaje, że Ewa Kaim zafascynowała go zeszłorocznym dyplomem studentów, pt. „Do DNA”. – W tym roku część Finałowego Koncertu poświęcona będzie inności. Zaczęliśmy dyskusję od uchodźców, ale szybko okazała się, że dziś zagrożeniem jest jakakolwiek inność. Ewa Kaim zaprosiła wybitnych artystów Narodowego Starego Teatru, wystąpią m.in.: Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, a także Katarzyna Nosowska. Ta część Finału nosi tytuł „Co to za dom!” i składa się z wierszy polskich poetów i piosenek Maanamu, Kultu, Rezerwatu, Siekiery.

PPA: poszukiwania i tradycja
Nie zabraknie odkryć i powrotów do korzeni. Do przeszłości i tradycji nawiąże korsykański zespół A Filetta w tradycyjnych pieśniach z tamtych stron, a także Adam Strug & Kwadrofonik, w z „Requiem ludowym”. Komuna Warszawa pokaże „Cezary idzie na wojnę” z pieśniami Moniuszki. Będzie też prawdziwa potańcówka! Swingowa, wystąpią Jazzband Młynarski-Masecki i Natty Congeroo. – Liczymy na udział publiczności, ubranej jak w latach 20. i 30. zeszłego wieku – zachęca Cezary Studniak. Warto zwrócić uwagę na premiery festiwalu: „Flower Power” w reżyserii Jerzego Bielunasa, najsłynniejsze hity epoki dzieci-kwiatów i wiersze Jacka Podsiadły z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, w gwiazdorskiej obsadzie, koncert Katarzyny Groniec z materiałem z nowej płyty „Ach!”, a wśród wydarzeń towarzyszących – na L.U.C-a i jego muzykę do filmu „Good L.U.C.K”. W programie Przeglądu znajdzie się też „AquaSonic”: podwodny koncert i olśniewające widowisko. – Projekt powstawał przez 10 lat, artyści dostosowali instrumenty do funkcjonowania pod wodą, pod wodą też śpiewa się inaczej, tworząc bąbelki powietrza w ustach – tłumaczy Cezary Studniak. W Klubie Festiwalowym (w podziemnej Scenie Restauracja) zagrają m.in. Variété, Drekoty, Gang Śródmieście, Czerwone Świnie, Formacja Chłopięca Legitymacje. Po raz czwarty autorem oprawy graficznej Przeglądu jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf. Ryszard Kaja przez wiele lat pracował jako scenograf w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Poznaniu, Operze szczecińskiej, obecnie zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów, głównie teatralnych, jest autorem słynnej serii plakatów POLSKA. – Konsekwentnie rysuje bestiarium, w tym roku entomologiczne – mówi Joanna Kiszkis, rzeczniczka PPA. Nam już się spodobały owady wybitnego twórcy.

Sprawdź szczegółowy program PPA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska