Dutkiewicz: Złóżmy razem wniosek o święto 4 Czerwca

  Dutkiewicz: Złóżmy razem wniosek o święto 4 Czerwca

  rozmawia Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Z Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia, rozmawia Anita Czupryn
  W jednym czasie powstało kilka inicjatyw, aby 4 czerwca ogłosić Dniem Wolności. Paweł Fąfara, redaktor naczelny "Polski", zaapelował o to do prezydenta i premiera. Jacek Żakowski i Tadeusz Mazowiecki stworzyli listę poparcia, a Pan z Władysławem Frasyniukiem ogłosiliście na wrocławskim rynku Deklarację Wrocławską. Widzi Pan szansę i potrzebę połączenia tych inicjatyw?
  Oczywiście! Wszyscy przecież mówimy to samo. Ważne, aby w dniu 4 czerwca każdego roku Polacy mogli cieszyć się z wolności. To jest jedna z najważniejszych dat w powojennej historii Polski. Wtedy zaczęła się wolna Polska, kiedy upadł komunizm. Wszyscy uczestnicy tamtych wydarzeń czerwcowych pamiętają ten dzień jako bardzo piękny, energetyczny i prawdziwy - jako rzeczywiste święto, kiedy Polacy dali wyraz swojemu pragnieniu wolności.


  Ale też dziś bohaterowie tamtych czasów, przypominając sobie dzień 4 czerwca 1989 roku, mówią, że wówczas nie było specjalnie atmosfery świętowania.
  W tej sprawie podzielam pogląd prezydenta Lecha Kaczyńskiego - to był jeden z piękniejszych dni w moim życiu. Równać z nim się mogą tylko ściśle prywatne, intymne wydarzenia. Byłem wtedy sekretarzem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu, kierowałem kampanią wyborczą kandydatów Solidarności do parlamentu. Świt 4 czerwca, aż do świtu 5 czerwca spędziłem na nogach. Byłem o 20 lat młodszy, zatem w ogóle nie czułem zmęczenia, ale też siłę dawał entuzjazm i wsparcie wszystkich dookoła, a także świadomość, że sprawy są jednoznaczne, że chodzi o to, żeby tę silną wspólnotę zademonstrować. Kandydaci Solidarności to byli właśnie ci, którzy mieli wygrać. Racja była z nimi, świat i historia opowiadały się po ich stronie. Po naszej stronie.

  Lech Wałęsa uważa, że wolność tak naprawdę przyszła wcześniej, bo 31 sierpnia 1980 roku.
  Nie ulega jednak wątpliwości, że Ruch Komitetów Obywatelskich zgromadził największą falę entuzjazmu i największą liczbę uczestników w powojennej historii Polski. Oczywiście zgadzam się, że ten ruch byłby niemożliwy, gdyby wcześniej nie przydarzyła się Solidarność, a pewnie Solidarność byłaby niemożliwa, gdyby wcześniej Polaka nie wybrano papieżem. Ale jeśli mamy szukać jakiejś daty, w której Polska dzięki Solidarności odzyskała wolność, to odzyskała ją 4 czerwca 1989 roku.

  Jaka ona była, ta wolna Polska w 1989 roku w Pańskich oczach? I jak bardzo różni się od dzisiejszej Polski?
  Dobrze to obrazuje film Marysi Koczanowicz pt. "Każdy wie, kto za kim stoi". Jest to historia kolejki w Domach Towarowych Centrum, właśnie w latach 80. i, co widać szczególnie, to szarość. Szare twarze. I w 1989 roku Polska była jeszcze szara. Ale dzięki zwycięstwu Solidarności świat zaczął stawać się dookoła nas dużo bardziej kolorowy i w tym sensie jaśniejszy. Uważam, że największym osiągnięciem tego 20-lecia jest to, że jesteśmy częścią wspólnot międzynarodowych, w szczególności Unii Europejskiej. Ważne jest to, że świat jest otwarty. Nasze dzieci mogą studiować za granicą i przyjeżdżać do Polski, czego bym sobie życzył, bądź zostawać, gdzie im się podoba. To kwestia ich decyzji. Tego rodzaju wolność została nam przywrócona. Z tego powodu jestem dumny i szczęśliwy. Niestety jest też obszar, w którym Polska nie zrealizowała pokładanych w niej nadziei. Jest on związany z modernizacją, z rozwojem. Niestety przez Polskę nie mkną szybkie pociągi, ilość zbudowanych autostrad jest dramatycznie mała, a w powszechnym dostępie do szerokopasmowego internetu jesteśmy na szarym końcu w Europie.

  Czy dla Pana wolność jest tożsama z demokracją, czy ma ona jeszcze inny wymiar?
  Te pojęcia nie mogą istnieć w oderwaniu, one się uzupełniają. Człowiek nie może być wolny w ustroju, który nie jest demokratyczny, a ustrój nie jest demokratyczny, jeśli ludzie w nim żyjący nie są wolni. Demokracja oznacza też szanowanie wolności innych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama