W polkowickim Sandenie chcą podwyżek płac

  W polkowickim Sandenie chcą podwyżek płac

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podwyżki płac o 500 zł netto dla każdego pracownika i zaszeregowania stawek domaga się NSZZ Solidarność w japońskiej spółce Sanden Manufacturing Poland w Polkowicach.
  Dziś ponad stu pracowników i związkowców, wspartych przez kolegów z sąsiednich zakładów, pikietowało przed bramą firmy.
  - Chcemy w ten sposób zmusić pracodawcę do podjęcia rozmów w sprawie podwyższenia wynagrodzeń - mówi Ewelina Zaremba, przewodnicząca związku w Sandenie.

  Pracownicy twierdzą, że dość już poświęcili swojej firmie, kiedy zaczął się kryzys. Przez półtora miesiąca byli na postojowym.
  W zakładzie zlikwidowano jedną zmianę. Żeby uratować ludzi przez zwolnieniem związek zawodowy zgodził się zawiesić na cały rok fundusz socjalny i premię motywacyjną, a w marcu zmniejszyć zarobki 10 proc.
  - Ale ostatnio firma się rozwija, inwestuje, bo mamy duże zamówienia, a zarabiamy bardzo mało - przekonuje jedna z pracownic, która na pikietę przyszła z dzieckiem.

  Szefowa związku dodaje, że obecnie średnie zarobki na oddziale produkcyjnym sięgają, netto, od 900 do 1100 zł. Tylko garstka osób ma na rękę około 1400 zł. I dowodzi, że w trudniejszym okresie załoga pomogła pracodawcy rezygnując z części swoich uposażeń, ale teraz nie może na niego liczyć. I ludzie są wściekli.
  Zaremba: Zarząd proponował podjęcie rozmów, ale po podpisaniu niekorzystnego dla nas porozumienia
  Michał Romanowski, deputy director GA&HR, odpowiada, że zarząd firmy nie został poinformowany o pikiecie. Dodaje, że obecnie trwają wybory uzupełniające do Komisji Zakładowej "Solidarności" w zakładzie.
  - Zarząd firmy jest gotowy do rozpoczęcia rozmów w sprawie podwyżek płac pod warunkiem wylegitymowania się aktualną reprezentację zakładowej organizacji związkowej, na co oczekuje od kilku tygodni - dodaje dyrektor Romanowski.

  - Zarząd proponował podjęcie rozmów, ale po podpisaniu niekorzystnego dla nas porozumienia - twierdzi Ewelina Zaremba. - Dlatego chcemy zwrócić na siebie uwagę podczas pikiety.
  Podobnych manifestacji mają być jeszcze dwie, jeśli obie strony się nie porozumieją. Potem związkowcy nie wykluczają wszczęcia sporu zbiorowego.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   premia 30 zl

   pracownica (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 29

   Zarząd chce abyśmy sie zgodzili na premię, ktora po spelnieniu wszyskich kryteriów wyniesie maksymalnie 30 zł brutto.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyrektor kłamie

   pracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 33

   Pan ROMANOWSKI jak zwykle kłamie,dobże wiedział że bendzie pikieta.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama