Ekolodzy chcą więcej ziemi dla Natury 2000

  Ekolodzy chcą więcej ziemi dla Natury 2000

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Natura 2000 pomniejsza tereny pod inwestycje a dolnośląskie samorządy ostro protestują.
  - Nie zgadzamy się na włączanie kolejnych obszarów naszej gminy do programu Natura 2000. To blokuje nam możliwość rozwoju - alarmuje Jan Zaliwski, wiceburmistrz Mirska.

  Ta gmina ucierpi najbardziej, jeśli najnowsze propozycje przyrodników z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego ds. Programu Natura 2000 wejdą w życie. Chcą oni włączyć do programu dwa duże tereny. Z takimi planami nie zgadza się rada gminy, która uchwaliła protest w sprawie proponowanych zmian. "Konsekwencją zatwierdzenia obszarów chronionych może być niechęć do inwestowania na naszym terenie" - napisali radni.

  Na terenie gminy ma być aż 7500 ha obszarów chronionych.
  To najwięcej na Dolnym Śląsku. Radni boją się, że każdy, kto będzie chciał cokolwiek zrobić na tych terenach, będzie musiał przechodzić długo-trwałe procedury i spełniać szczególne wymogi. - Nie będzie to nic strasznego - uspokaja Andrzej Ruszlewicz, koordynator prac Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego. - Będzie trzeba sporządzić tylko jeden dodatkowy dokument: ocenę oddziaływania planowanej inwestycji na obszar Natury 2000. A i to nie zawsze - zapewnia Ruszlewicz.
  Na terenie Mirska ma być aż 7500 ha obszarów chronionych. To najwięcej na Dolnym Śląsku.
  Jego zdaniem, niechęć samorządów do włączania swoich terenów pod parasol ochronny ekologów bierze się głównie z niewiedzy.
  Jak dodaje, są to obawy na wyrost. Jednocześnie przyznaje, że obecność w programie Natura 2000 nakłada pewne ograniczenia. Jednak takie są wymogi Unii Europejskiej.
  Urzędnicy w Brukseli ocenili, że Polska nie chroni rzadkich roślin i zagrożonych wyginięciem zwierząt wystarczająco dobrze.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama