Literatura: Bohumil Hrabal razy dwa

  Literatura: Bohumil Hrabal razy dwa

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wydarzenie wydawnicze na polskim rynku: prawie równocześnie ukazały się dwie książki Bohumila Hrabala.
  Uważny obserwator, dostrzegający radość i smutek rzeczywistości, piewca życia we wszelkich jego przejawach, filozof - czeski pisarz zmarły przed dwunastu laty wart jest, by nie zapomnieć jego twórczości.

  Krakowski Znak wznowił "Auteczko", opowiadanie Hrabala wydane po raz pierwszy sześć lat temu. Wielbiciele książek Czecha wiedzą, że książka zniknęła wtedy z rynku księ-garskiego błyskawicznie i była nie do zdobycia. Bezskutecznie szukałam jej w zwykłych i internetowych antykwariatach, księgarniach tanich wydawnictw. I oto jest!

  "Auteczko" to opowieść o ukochanych kotach Hrabala, które są dla niego metaforą wszelkiego istnienia.
  Żaden kot, a więc i żadne stworzenie nie zjawiło się na świecie na próżno, a za wszystkie jest odpowiedzialny człowiek. Hrabal opowiada o zabójstwach kotów, powtarzających się w do-mu pod Pragą. Pisze także o ogarniającym go poczuciu winy. "Auteczko" jest kwintesencją sposobu postrzegania rzeczywistości przez Czecha.
  Warszawski Świat Literacki opublikował "Balony mogą wzlecieć", ostatnią książkę pisarza.
  Warszawski Świat Literacki opublikował natomiast "Balony mogą wzlecieć", ostatnią książkę pisarza. Hrabal, osamotniony po śmierci ukochanej żony i schorowany, przygląda się światu uważnym, czułym spojrzeniem i wspomina przeszłość. Nie zapomina też o komentarzach do współczesnych mu zdarzeń, tych związanych z wielką polityką i z codziennym, zwykłym życiem. "Auteczko" kosztuje niecałe 25 zł, "Balony..." ok. 18 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama