Dlaczego karetka nie może trafić

  Dlaczego karetka nie może trafić

  Janusz Pawul, ZYG, PIEL

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy dom nie ma numeru, pomoc nie może dotrzeć na czas.
  - Kiedy do teściowej było niedawno wzywane w nocy pogotowie ratunkowe, to wychodziłem po karetkę na drogę - opowiada Eugeniusz Kempiński z Dłużyny.
  Dlaczego? Bo ekipie ratunkowej trudno trafić pod właściwy adres, gdy brakuje numeru na ścianie budynku.
  Obowiązek nadawania numerów nieruchomościom nakłada ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne.
  - W naszej pracy liczy się każda minuta, a ten czas po prostu tracimy - wyjaśnia Arkadiusz Kawka, szef zgorzeleckiego pogotowia ratunkowego.
  Pracownicy zgorzeleckiego pogotowia skarżą się, że często dochodzi do dramatycznych sytuacji. Wysłana na wieś karetka błądzi w poszukiwaniu adresu. Kłopoty z brakiem numerów mają też w innych rejonach województwa.
  - Często kierowca karetki dostaje dyspozycję, że ma jechać do drugiego domu za krzyżem czy kościołem - potwierdza Andrzej Hap, dyrektor legnickiego pogotowia.
  - Tabliczek z numerami domów brakuje nie tylko u nas, podobnie jest chyba w całej Polsce - zauważa Kazimierz Słabicki, zastępca wójta gminy wiejskiej Zgorzelec.

  Obowiązek nadawania numerów nieruchomościom nakłada ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne. Formalności załatwia się w gminie. Za brak numeru można zapłacić 250 zł mandatu. Numerację w miastach kontrolują strażnicy miejscy. Na wsi strażników nie ma, więc zdarzają się domy nieoznakowane od 20 lat.
  - Na pewno dałoby się uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych, gdyby pomoc mogła dotrzeć do chorego wcześniej - podkreśla doktor Arkadiusz Kawka z pogotowia w Zgorzelcu.
  - Skoro tak, to powieszę tabliczkę z numerem - obiecuje Eugeniusz Kempiński z Dłużyny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama