Bilans jest pozytywny, ale dziś wiemy, że mogło być jeszcze...

  Bilans jest pozytywny, ale dziś wiemy, że mogło być jeszcze lepiej

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Janusz Owczarek
  1/3
  przejdź do galerii

  Janusz Owczarek ©Magda Kołodzińska

  Rozmowa z Januszem Owczarkiem  W czerwcu 1989 roku był Pan wojewodą wrocławskim. Czy idąc do wyborów spodziewał się Pan tak zdecydowanego zwycięstwa Solidarności?

  Oczywiście. Byłem o tym przekonany. Polacy mieli tego wszystkiego dosyć. Wiedziałem o tym, bo często bywałem między ludźmi.

  A ludzie związani z PZPR, na przykład sekretarze komitetu wojewódzkiego, myśleli podobnie do Pana?

  Nie wszyscy.

  Niektórych to zaskoczyło?

  Tak, niektórych wynik wyborów zaskoczył. Były wówczas prowadzone dyskusje, czy bronić do końca tej władzy. Czy też pójść na negocjacje z ludźmi. Bo mogło dojść wielu bardzo niebezpiecznych rzeczy. Nie myślę o stanie wojennym.

  Nie o stanie wojennym? To o czym?

  Takich, do jakich doszło na przykład w Hiszpanii. Z perspektywy dwudziestu lat można powiedzieć, że władze dokonały dobrego wyboru, kiedy podjęły decyzję, że należy pójść na negocjacje ze społeczeństwem. Myślę tu między innymi o Okrągłym Stole. Społeczeństwo poparło tę drogę i zdało egzamin z patriotyzmu.

  Kiedy zobaczył Pan wyniki wyborów, pomyślał Pan, że to koniec jakiejś epoki?

  Pomyślałem tak. Polska miała za dużo tych zakrętów historycznych, które się źle kończyły. Trzeba było i politykom, i nam wszystkim, wyciągnąć z tego wnioski. Bo przecież w nieskończoność nie dało się tego wszystkiego tak ciągnąć.

  Nie bał się Pan reakcji Związku Radzieckiego?

  Nie, nie bałem się. Dało się wyczuć, że żadnej groźnej reakcji ze strony ZSRR nie będzie. Ja przecież wcześniej pracowałem jako wojewoda legnicki, przyglądałem się temu, co się działo w Grupie Północnej wojsk Armii Czerwonej w 1981 roku, przed wprowadzeniem stanu wojennego. Widziałem wtedy, co się szykowało na Polskę. W 1989 roku takiego niebezpieczeństwa nie było.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo