Görlitz: Merkel ciepło mówiła o Polakach

  Görlitz: Merkel ciepło mówiła o Polakach

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięła udział w przedwyborczym wiecu partii CDU w przygranicznym Görlitz.
  W swoim przemówieniu kilkakrotnie wspomniała o Polakach. Mówiła m.in. o polskiej Solidarności, o rocznicy polskich, częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku i o tym, że dały one siłę Niemcom do zmian także w ich kraju. Mówiła również o współpracy polsko-niemieckiej. O tym, że Niemcy powinni utrzymywać przyjacielskie stosunki ze swoimi sąsiadami i współpracować z nimi na poziomie samorządów: gmin i powiatów.


  Wspomniała też o niemieckiej konstytucji, w której już w pierwszych wersach jest zapis o tym, że wszyscy ludzie są równi. W jej słowach dało się wyczuć aluzję do skrajnie prawicowych i antypolskich haseł (Polen Invasion stoppen!), które w ostatnich tygodniach zaczęły się pojawiać w przygranicznym mieście za sprawą trwającej właśnie kampanii wyborczej i plakatów Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD).

  Wśród osób zgromadzonych na wiecu sporo było mieszkańców Zgorzelca. Przyszli posłuchać i popatrzeć. - Rzadko się zdarza taka okazja, żeby zobaczyć na żywo kanclerz Niemiec - tłumaczy Andrzej Świderski.
  Ale w tłumie nie brakowało także ludzi niezadowolonych z polityki niemieckiego rządu i samej kanclerz. Kilka osób podczas, gdy Angela Merkel mówiła o światowym kryzysie, o tym, że wzrasta bezrobocie, nie wytrzymało i wykrzyczało na głos obraźliwe hasła. Szefowa niemieckiego rządu mogła np. usłyszeć o sobie, że jest "głupią krową".

  Swoje niezadowolenie przyszli zamanifestować na wiecu także pracownicy jednego z domów handlowych w Görlitz, którzy są jednymi z pierwszych ofiar światowego kryzysu w mieście. Sklep, znany przez lata pod szyldem Karstadt, został wykupiony przez sieć handlową Hertie, która dotknięta kryzysem likwiduje właśnie swoje placówki w całej Europie. Dom towarowy w Görlitz też będzie zamknięty. Można w nim robić zakupy jedynie do końca lipca. Jego pracownicy przyszli więc na spotkanie ze swoją kanclerz z transparentami wzywającymi niemiecki rząd do pomocy.
  Kanclerz Merkel gościła w Görlitz godzinę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama