Starostwo wałbrzyskie słono zapłaciło za buble

  Starostwo wałbrzyskie słono zapłaciło za buble

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Aż 138 błędów miały wnioski o remonty dróg. Odpowiedzialni urzędnicy nie zostali ukarani.
  Po niespełna miesiącu powołana przez starostę wałbrzyskiego komisja ustaliła dokładnie, dlaczego cztery wnioski powiatu o dofinansowanie remontów dróg zostały odrzucone. Przepadło przez to prawie 18 mln zł z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej.

  Wnioski komisji są porażające - w dokumentacji było łącznie 138 błędów!
  - Większość z nich to błędy formalne - wyjaśnia Lilianna Zawadzka, sekretarz Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. - Można je było poprawić w wymaganym przez urząd marszałkowski terminie 7 dni.

  Niestety, części uchybień nie dało się naprawić w ciągu tygodnia. Brakowało na przykład wymaganych przy tego typu wnioskach dokumentów o oddziaływaniu inwestycji na środowisko oraz uregulowania w księgach wieczystych prawa własności do dróg, na które planowano zdobyć pieniądze.


  Bulwersujące w całej sprawie jest także to, że za błędną dokumentację starostwo zapłaciło ok. 150 tys. zł. Zadanie zlecono bowiem firmie Hektor z Tarnowa.
  - Władze powiatu wyrzuciły w błoto pieniądze - oburza sie Longin Rosiak, radny powiatowy. - Zdumiewające jest także to, że zlecono wykonanie tego zadania, chociaż w przeszłości firma Hektor świadczyła dla powiatu wałbrzyskiego podobną usługę z takim samym skutkiem. Chodzi o przygotowanie wniosku o dofinansowanie modernizacji Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu. Na tamtą inwestycje również nie uzyskano dotacji z Unii.

  - Tamten wniosek był rozpatrzony pozytywnie. Nie dostał dofinansowania, bo był zbyt drogi - tłumaczy Augustyn Skrętkowicz, starosta powiatu wałbrzyskiego. - Ponownie skorzystaliśmy z usług firmy Hektor, bo ich oferta była najkorzystniejsza. Członkowie komisji badającej sprawę błędnej dokumentacji przyznają jednak, że umowa, którą starostwo zawarło z Hektorem, nie była korzystna. Nie jest bowiem jasne, czy powiat będzie mógł odzyskać pieniądze, które zapłacił za wadliwą dokumentację.
  - Decyzję w tej sprawie podejmiemy w najbliższym tygodniu - ucina Augustyn Skrętkowicz.
  Starosta zapowiedział wyciągniecie konsekwencji wobec osób, które są odpowiedzialne za nieprawidłowości
  Starosta zapowiedział wyciągniecie konsekwencji wobec osób, które są odpowiedzialne za nieprawidłowości. Na razie wiadomo, że chodzi o ośmiu pracowników starostwa, nie licząc członków zarządu powiatu. Ośmiu opozycyjnych radnych z SLD oraz Wspólnoty Samorządowej już przygotowało wniosek o odwołanie starosty. Zamierzają także powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności przez władze powiatu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo