Ważne
  Konsultują cichaczem

  Konsultują cichaczem

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jak ministerstwo rozsierdziło przeciwników odkrywki pod Legnicą.
  W środę ministerstwo gospodarki zakończyło konsultacje społeczne nad nowym wariantem "Polityki energetycznej Polski do roku 2030". W dokumencie pisze się m.in. o pokładach węgla brunatnego w rejonie Legnicy. Wprawdzie resort nie przewiduje ich eksploatacji do roku 2030, ale już w roku 2010 zamierza wprowadzić zapisy chroniące legnickie złoże przed dalszą zabudową infrastrukturalną. Państwo chce przejąć kontrolę nad planami zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze.

  Nowe przepisy ułatwią kopalniom eksploatację strategicznych zasobów węgla brunatnego i ubezwłasnowolnią samorządy. Przed przyjęciem zmian do "Polityki energetycznej" ministerstwo ma obowiązek przeprowadzić konsultacje społeczne.
  W niedzielę wójt gminy wiejskiej Lubin Irena Rogowska przez przypadek odkryła, że konsultacje właśnie dobiegają końca. Nikt nie powiadomił o nich samorządowców ani mieszkańców regionu legnickiego, choć nowe zapisy będą miały wpływ na ich życie.
  - Gdy w styczniu byliśmy na rozmowach w ministerstwie gospodarki, uspokajano nas, że rząd nie będzie podejmować żadnych działań w tej sprawie bez samorządów - mówi Janusz Łucki, rzecznik prasowy gminy Lubin. - Tak uśpiono naszą czujność.
  Janusz Łucki: Uśpiono naszą czujność
  Wójt Irena Rogowska przygotowywała się do wyjazdu w okolice Zgierza, gdzie trwa społeczny protest przeciwko odkrywce węgla brunatnego. Szukała w internecie informacji i wyszperała komunikat ministerstwa gospodarki, że 3 czerwca zakończą się konsultacje społeczne nowego wariantu "Polityki energetycznej Polski".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprostowanie do artykułu

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   tendencyjny artykuł, zresztą 6 sierpnia 2009 było w tej sprawie opublikowane sprostowanie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo