Prezent niemieckiego historyka dla Książnicy Karkonoskiej

  Prezent niemieckiego historyka dla Książnicy Karkonoskiej

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ullrich Junker niemiecki inżynier, którego rodzina pochodzi z Sobieszowa (obecnie to dzielnica Jeleniej Góry), dokonał transkrypcji kilkusetletnich jeleniogórskich kronik i ofiarował je tutejszej bibliotece.
  W sumie to ponad 60 rożnych pozycji w wersji pisanej i elektronicznej.
  Przełożenie pisanego ręcznie gotyku na współczesny język niemiecki to praca iście benedyktyńska. Nad osiemnastowiecznymi kronikami jeleniogórskiego nauczyciela Davida Zellera pracował ponad dwa lata.
  - Chciałem początkowo przełożyć jedynie dwa tomy, ale potem ambicja zwyciężyła i opracowałem wszystkie 12 - tłumaczy Ullrich Junker.


  Wcześniej przełożył kronikę Sobieszowa. Opracował też kronikę jeleniogórskiego lekarza, poety i rajcy miejskiego Caspara Gottlieba Lindnera, który sporo miejsca w swym dziele poświęcił historii turystyki w Karkonoszach. Ullrich Junker zajął się też monumentalnym liczącym ponad 800 stron Urbarium, czyli księgą gospodarczą rodziny Schaffgotschów, która przez kilkaset lat władała Kotliną Jeleniogórską.

  Znaleźć w niej można niezwykle ciekawe opisy sporów granicznych tej rodziny z czeską arystokracją. Kłócono się o miedzę między innymi na szczycie Śnieżki. Ten spór graniczny spowodował wybudowanie tam kaplicy św. Wawrzyńca.
  Ullrich Junker: Chciałem początkowo przełożyć jedynie dwa tomy, ale opracowałem wszystkie 12
  - Bez pracy Ullricha, polscy historycy i archiwiści byliby często bezradni. Odczytanie gotyckiego pisma nawet z końca XIX wieku nastręcza poważne trudności. Nie potrafią tego nawet rodowici Niemcy - mówi dr Stefania Żelazko z Muzeum Karkonoskiego, która bada historię szklarstwa w Karkonoszach.
  W Niemczech jest zaledwie ok. 15 specjalistów w tej dziedzinie.

  Ullrich Junker starymi rękopisami zajmuje się po codziennej pracy, bo zawodowo z historią nie ma nic wspólnego. Jest inżynierem i konstruktorem olbrzymich turbin wodnych. Realizował potężne projekty w elektrowni "Żelazne Wrota" na Dunaju, tamę "Stary Assuan" na Nilu. W Polsce przebudowywał elektrownie wodne na Solinie i w Żarnowcu. Ze względu na rodzinne korzenie pasjonuje go historia Karkonoszy i Gór Izerskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama