18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezent niemieckiego historyka dla Książnicy Karkonoskiej

Rafał Święcki
Marcin Zawiła z Książnicy Karkonoskiej obiecuje, że książki Ullricha Junkera zostaną przetłumaczone  na język polski
Marcin Zawiła z Książnicy Karkonoskiej obiecuje, że książki Ullricha Junkera zostaną przetłumaczone na język polski Marcin Oliva Soto
Ullrich Junker niemiecki inżynier, którego rodzina pochodzi z Sobieszowa (obecnie to dzielnica Jeleniej Góry), dokonał transkrypcji kilkusetletnich jeleniogórskich kronik i ofiarował je tutejszej bibliotece.

W sumie to ponad 60 rożnych pozycji w wersji pisanej i elektronicznej.
Przełożenie pisanego ręcznie gotyku na współczesny język niemiecki to praca iście benedyktyńska. Nad osiemnastowiecznymi kronikami jeleniogórskiego nauczyciela Davida Zellera pracował ponad dwa lata.
- Chciałem początkowo przełożyć jedynie dwa tomy, ale potem ambicja zwyciężyła i opracowałem wszystkie 12 - tłumaczy Ullrich Junker.

Wcześniej przełożył kronikę Sobieszowa. Opracował też kronikę jeleniogórskiego lekarza, poety i rajcy miejskiego Caspara Gottlieba Lindnera, który sporo miejsca w swym dziele poświęcił historii turystyki w Karkonoszach. Ullrich Junker zajął się też monumentalnym liczącym ponad 800 stron Urbarium, czyli księgą gospodarczą rodziny Schaffgotschów, która przez kilkaset lat władała Kotliną Jeleniogórską.

Znaleźć w niej można niezwykle ciekawe opisy sporów granicznych tej rodziny z czeską arystokracją. Kłócono się o miedzę między innymi na szczycie Śnieżki. Ten spór graniczny spowodował wybudowanie tam kaplicy św. Wawrzyńca.

Ullrich Junker: Chciałem początkowo przełożyć jedynie dwa tomy, ale opracowałem wszystkie 12

- Bez pracy Ullricha, polscy historycy i archiwiści byliby często bezradni. Odczytanie gotyckiego pisma nawet z końca XIX wieku nastręcza poważne trudności. Nie potrafią tego nawet rodowici Niemcy - mówi dr Stefania Żelazko z Muzeum Karkonoskiego, która bada historię szklarstwa w Karkonoszach.
W Niemczech jest zaledwie ok. 15 specjalistów w tej dziedzinie.

Ullrich Junker starymi rękopisami zajmuje się po codziennej pracy, bo zawodowo z historią nie ma nic wspólnego. Jest inżynierem i konstruktorem olbrzymich turbin wodnych. Realizował potężne projekty w elektrowni "Żelazne Wrota" na Dunaju, tamę "Stary Assuan" na Nilu. W Polsce przebudowywał elektrownie wodne na Solinie i w Żarnowcu. Ze względu na rodzinne korzenie pasjonuje go historia Karkonoszy i Gór Izerskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska