Komputery dla każdego i za darmo

  Komputery dla każdego i za darmo

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na rewolucję informatyczną zanosi się w Lewinie Kłodzkim. Nowy komputer dostanie tam co czwarta rodzina.
  Wszystko dzięki wyjątkowemu projektowi unijnemu. Na program walki z cyfrowym wykluczeniem, czyli brakiem dostępu do internetu i komputerów, Polska może wydać do końca 2013 roku 364 mln euro. Ile wyda? To będzie zależało od liczby zgłoszonych wniosków. Jeśli jednak wykorzystamy choćby połowę przeznaczonych na to pieniędzy, to i tak komputery z dostępem do sieci trafią do około 40 tysięcy rodzin.

  Zainteresowanie programem jest spore, bo gminy dostają na to aż 85 procent potrzebnych pieniędzy. Rodziny, do których trafi darmowy sprzęt, wytypują pracownicy opieki społecznej. Największe szanse mają te z niewielkimi dochodami.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisało już 25 umów z gminami.
  Sześć leży na Dolnym Śląsku. Między innymi z gminą Przemków. - Sto komputerów z oprogramowaniem i dostępem do internetu trafi do najuboższych rodzin, które mają dzieci, już w styczniu przyszłego roku - mówi Stanisław Pępkowski, burmistrz Przemkowa. - Wcześniej zorganizujemy dla przyszłych internautów darmowe kursy komputerowe.
  Zainteresowanie programem jest spore. Gminy dostają na to aż 85 proc. potrzebnych pieniędzy.
  Oprócz Przemkowa darmowe komputery dotrą do najbiedniejszych rodzin mieszkających w Oławie, Chocianowie, Niemczy, Szczytnej i Legnickim Polu. Kolejnych kilkadziesiąt gmin kończy właśnie przygotowywać wnioski o dotację. Wśród nich - Lewin Kłodzki, jedna z najmniejszych w kraju.

  Ewa Pałka, mieszkanka gminy, nie może jeszcze uwierzyć, że w jej miejscowości będą rozdawać tak drogie urządzenia. Wychowuje dwójkę dzieci. Przyznaje, że ledwo wiąże koniec z końcem i sama nie jest w stanie uciułać potrzebnych pieniędzy na zakup komputera.

  - A bardzo przydałby się w moim domu. Mój syn idzie od września do pierwszej klasy, a córka zaczyna naukę w gimnazjum - mówi kobieta. - Internet dla uczących się dzieci jest teraz przecież niezbędny. Ja zresztą też chętnie nauczę się surfować po sieci. A na naukę nigdy nie jest za późno - śmieje się pani Ewa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama