Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputery dla każdego i za darmo

Romuald Piela
Daniel Wolsza z Lewina Kłodzkiego przyznaje, że z komputera korzysta tylko w kafejkach
Daniel Wolsza z Lewina Kłodzkiego przyznaje, że z komputera korzysta tylko w kafejkach Fot. Romuald Piela
Na rewolucję informatyczną zanosi się w Lewinie Kłodzkim. Nowy komputer dostanie tam co czwarta rodzina.

Wszystko dzięki wyjątkowemu projektowi unijnemu. Na program walki z cyfrowym wykluczeniem, czyli brakiem dostępu do internetu i komputerów, Polska może wydać do końca 2013 roku 364 mln euro. Ile wyda? To będzie zależało od liczby zgłoszonych wniosków. Jeśli jednak wykorzystamy choćby połowę przeznaczonych na to pieniędzy, to i tak komputery z dostępem do sieci trafią do około 40 tysięcy rodzin.

Zainteresowanie programem jest spore, bo gminy dostają na to aż 85 procent potrzebnych pieniędzy. Rodziny, do których trafi darmowy sprzęt, wytypują pracownicy opieki społecznej. Największe szanse mają te z niewielkimi dochodami.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisało już 25 umów z gminami. Sześć leży na Dolnym Śląsku. Między innymi z gminą Przemków. - Sto komputerów z oprogramowaniem i dostępem do internetu trafi do najuboższych rodzin, które mają dzieci, już w styczniu przyszłego roku - mówi Stanisław Pępkowski, burmistrz Przemkowa. - Wcześniej zorganizujemy dla przyszłych internautów darmowe kursy komputerowe.

Zainteresowanie programem jest spore. Gminy dostają na to aż 85 proc. potrzebnych pieniędzy.

Oprócz Przemkowa darmowe komputery dotrą do najbiedniejszych rodzin mieszkających w Oławie, Chocianowie, Niemczy, Szczytnej i Legnickim Polu. Kolejnych kilkadziesiąt gmin kończy właśnie przygotowywać wnioski o dotację. Wśród nich - Lewin Kłodzki, jedna z najmniejszych w kraju.

Ewa Pałka, mieszkanka gminy, nie może jeszcze uwierzyć, że w jej miejscowości będą rozdawać tak drogie urządzenia. Wychowuje dwójkę dzieci. Przyznaje, że ledwo wiąże koniec z końcem i sama nie jest w stanie uciułać potrzebnych pieniędzy na zakup komputera.

- A bardzo przydałby się w moim domu. Mój syn idzie od września do pierwszej klasy, a córka zaczyna naukę w gimnazjum - mówi kobieta. - Internet dla uczących się dzieci jest teraz przecież niezbędny. Ja zresztą też chętnie nauczę się surfować po sieci. A na naukę nigdy nie jest za późno - śmieje się pani Ewa.
Daniel Wolsza, uczeń szkoły średniej z Lewina, przyznaje, że nie ma w domu ani internetu, ani komputera. - To obciach, bo jak chcę wysłać mejla do kolegi, to idę do biblioteki. W Lewinie nie ma nawet jednej kafejki internetowej - mówi nastolatek. - Byłoby super, gdyby moja rodzina też dostała nowego kompa.

Rzeczywiście, dotychczas internet w Lewinie mieli nieliczni. - W gminie niestety są jeszcze takie wsie, w których nie ma nawet dostępu do telefonu stacjonarnego i komórkowego. Dlatego ten program jest dla nas taki ważny i dlatego poparli go wszyscy radni - wyjaśnia wójt Bolesław Kędzierewicz.

Dwie trzecie Polaków zadeklarowało w ubiegłym roku, że posiada w domu komputer.

Wyjaśnia, że gmina planuje kupić 120 komputerów i postawić dwa maszty do szerokopasmowego internetu. Osoby, które dostaną za darmo komputery, skorzystają też przez trzy lata z bezpłatnych kursów i dostępu do sieci.

O tym, jak ważne jest to, by niewielkie miejscowości miały dostęp do internetu, wiedzą w Stoszowicach. Tam sześć lat temu postawiono maszty do szerokopasmowego, darmowego internetu i to wystarczyło. - Efekt jest taki, że dzisiaj jesteśmy jedną z najbardziej zinformatyzowanych gmin wiejskich w Polsce - mówi wójt Marek Janikowski. - Ponad połowa rodzin korzysta u nas z internetu.

W małych miejscowościach w kraju wciąż nie ma dostępu do internetu
Dwie trzecie Polaków (67 procent) zadeklarowało w ubiegłym roku, że posiada w domu komputer. Ponad połowa ma dostęp do internetu.

Trzy lata temu komputery miało 45 proc. gospodarstw domowych, a dostęp do sieci miało 36 proc. Niestety, w małych miasteczkach i wsiach dane statystyczne wyglądają dużo gorzej. Dostęp do internetu wciąż jest tam bardzo mały. Ma go tylko co dziesiąte gospodarstwo. A z badań wynika, że Polacy często korzystają z internetu w domu (aż 81 proc. i pracy (47 proc.).

Eksperci przewidują, że w gminach wiejskich z powodu zaniedbań inwestycyjnych i warunków geograficznych maksymalnie tylko około 20-30 proc. mieszkających tam Polaków może w najbliższych kilku latach zyskać dostęp do internetu szerokopasmowego i kablowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska