W Boguszowie-Gorcach przygarnęli dzikie zwierzęta

  W Boguszowie-Gorcach przygarnęli dzikie zwierzęta

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Filip i Mycha to para muflonów - ozdoby gospodarstwa rodziny Gnypów z Boguszowa-Gorców koło Wałbrzycha.
  Trafiły tu od zaprzyjaźnionego leśniczego. On natomiast został nimi obdarowany przez nieodpowiedzialnych turystów.
  - Samicę znaleźli w lesie przy zamku Książ, natomiast samca w okolicach Mokrzeszowa. Były wówczas kilkudniowymi jagniętami - wyjaśnia Ryszard Gnyp, opiekun muflonów. - Zabranie ich z naturalnego środowiska było błędem, bo teraz są skazane na naszą opiekę już do końca życia.

  Przełom maja i czerwca to czas wylęgu i miotów większości zwierząt żyjących w lasach. Dlatego właśnie teraz leśnicy odnotowują najwięcej przypadków niesienia źle pojętej pomocy młodym mieszkańcom lasów. - Ludzie przynoszą do nas różne gatunki piskląt, sarny, muflony, a nawet warchlaki dzików - mówi Tadeusz Ćwieluch, leśniczy z Boguszowa-Gorców. - Znalazcy twierdzą, że zwierzak był porzucony. A to nieprawda. Jego matka po prostu ukryła się w pobliżu, słysząc nadchodzących ludzi.
  Wypuszczenie Mychy i Filipa na wolność jest dzisiaj niemożliwe.
  Leśnicy nie tylko przestrzegają przed przygarnianiem dzikich zwierząt, ale także ostrzegają, że mogą w takich sytuacjach skierować sprawę do sądu grodzkiego.

  Wypuszczenie Mychy i Filipa na wolność jest niemożliwe. Samica ufa ludziom, przywiązała się też do dwóch koni rodziny Gnypów. Także Filip nie odczuwa lęku przed ludźmi, a wobec obcych jest nawet agresywny. Dlatego trafił na wybieg z wysokim płotem.

  Region wałbrzyski jest najstarszym terenem występowania muflonów w Polsce. Pierwsze zwierzęta sprowadzono tu w celach łowieckich w 1902 roku. Teraz na Dolnym Śląsku żyje ponad 500 muflonów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama