Żółwie i węże z paszportami

  Żółwie i węże z paszportami

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku jest 338 przychodni, które wydają dokumenty dla zwierząt.
  Kara nawet pięciu lat więzienia może grozić 22-letniej mieszkance Wykrotów (pow. Bolesławiec), która z wycieczki na Ukrainę chciała przywieźć dwa małe żółwie stepowe.

  - Tamtejszy instytut weterynarii przebadał żółwie, wydał świadectwo i zapewnił, że mogę je przewieźć przez granicę - wspomina Marta Kellner, której żółwie narobiły dużego kłopotu.
  Na granicy zgłosiła ukraińskiemu celnikowi, że wiezie żółwie. Nie było problemu. Zgłosiła ten fakt również polskiemu celnikowi, pokazując świadectwo od ukraińskiego weterynarza. Okazało się, że nie zezwala ono na przywóz do kraju żółwi, a jedynie ocenia ich stan zdrowia.

  - Został mi postawiony zarzut przemytu żółwi. Zostałam przekazana policji i przesłuchiwana jak kryminalistka - żali się dziewczyna.
  Celnicy zabrali jej zwierzaki, które miały być pamiątką po wycieczce, a Marta czeka na proces sądowy. - Ukraiński weterynarz wprowadził mnie w błąd - ubolewa Marta Kellner.
  Jeszcze do niedawna przewóz ginących zwierząt lub wyrobów wykonanych z ich skóry czy kości był wykroczeniem.
  - Przepisy konwencji waszyngtońskiej o ochronie ginących gatunków zwierząt wymagają specjalnego zezwolenia na wywóz z jednego kraju i wwóz do innego - wyjaśnia Witold Lisicki ze Służby Celnej.
  Takie zezwolenie wydaje w Polsce minister środowiska tylko w wyjątkowych wypadkach.

  Chodzi głównie o ogrody zoologiczne i placówki badawcze. Jeszcze do niedawna przewóz ginących zwierząt lub wyrobów wykonanych z ich skóry czy kości był wykroczeniem. Teraz jest to przestępstwo zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Nie odstrasza to jednak śmiałków, którzy chcą mieć na półce ekstrapamiątkę z wakacji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama