Szklarska Poręba wzięła najwięcej

  Szklarska Poręba wzięła najwięcej

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na jednego mieszkańca gminy Szklarska Poręba udało się pozyskać aż 13 tysięcy 65 złotych i 80 groszy unijnych dotacji.
  Ta nieduża, turystyczna miejscowość zdobyła pierwsze miejsce w Polsce. Takie są wyniki ogólnopolskiego Rankingu Europejska Gmina - Europejskie Miasto przygotowanego przez "Gazetę Prawną", przy współpracy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz firmy doradczej Ernst & Young.
  W rankingu uwzględniono programy unijne, z których korzystają władze samorządowe, przedsiębiorcy i organizacje społeczne w danej gminie. Dodano wartość projektów podpisanych do końca 2007 roku i podzielono przez liczbę mieszkańców. Do klasyfikacji wykorzystano dane Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

  Drugie miejsce w Polsce zajęła inna dolnośląska gmina - Mysłakowice, gdzie na jednego mieszkańca przypadło 7 133 złote i 59 groszy dotacji.
  - To jest wyróżnienie dla całej naszej społeczności - cieszy się Zdzisław Pietrowski, wójt gminy Mysłakowice. - Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie to, że cztery gminy wspólnie starały się o unijne dotacje.
  Te gminy to: Szklarska Poręba, Mysłakowice, Podgórzyn i Kowary. Powołano spółkę Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, która właśnie skorzystała z unijnych dotacji. Pieniądze są przeznaczone na rozbudowę i modernizację wodociągów i kanalizacji w tych gminach.
  - W pierwszym etapie projektu uzyskaliśmy ok. 70 mln złotych - mówi Zdzisław Pietrowski. - Pozwoliło to na skanalizowanie i doprowadzenie wodociągów do 7 z 11 wsi w naszej gminie.
  - Dzięki unijnym pieniądzom skanalizowanie w mieście osiągnie poziom 90 procent - dodaje Feliks Rosiak, sekretarz Szklarskiej Poręby. - Jest to ważne dla rozwoju turystyki.

  O tym, by rozbudować kanalizację i wodociągi dzięki unijnemu wsparciu, myślano w Mysłakowicach już od 1999 roku. Zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, ale nie udało się pozyskać pieniędzy z programu ISPA. Dopiero wspólne działania w ramach Związku Gmin Karkonoskich doprowadziły do tego, że cztery gminy zaczęły działać wspólnie. W ten sposób powstała największa inwestycja samorządowa w Polsce.
  Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że samorządy Dolnego Śląska najlepiej w Polsce radzą sobie z pozyskiwaniem unijnych dotacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama