Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworce PKP będą jak nowe

Magdalena Kozioł
Wrocław-Mikołajów. Prace ruszą tu dopiero za dwa lata
Wrocław-Mikołajów. Prace ruszą tu dopiero za dwa lata Michał Pawlik
Wrocławskie stacje PKP idą do remontu. Kolej ma już plan pracy i pieniądze.

Wrocław-Pracze, Wrocław-Swojczyce, Żerniki, Psie Pole, Kowale, Nadodrze, Mikołajów, Leśnica, Zachodni i Brochów - te wszystkie stacje wreszcie przestaną straszyć podróżnych. PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu zacznie tam poważne remonty. Pierwsze prace ruszą w ciągu najbliższego miesiąca.
- Mamy ustalony harmonogram, dokumentację i pieniądze. W ciągu najbliższych trzech tygodni zaczniemy remont stacji Wrocław-Psie Pole - zapewnia Zbigniew Markiewicz, dyrektor wrocławskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami.
Budynek zyska nowy blask jeszcze w tym roku. Kolej wyremontuje tam dach, klatkę schodową, poczekalnię i WC. Na zewnątrz zostaną ocieplone i pomalowane ściany dworca, a potem wymienione okna i drzwi.

Podobne prace ruszą jeszcze w tym roku na wrocławskich Żernikach i w Leśnicy. W następnej kolejności, bo w roku 2009, do remontu pójdą budynki stacji kolejowej Wrocław-Brochów. Na przełomie lat 2009/2010 przyzwoity wygląd odzyskają dworzec na Kuźnikach i Wrocław Zachodni.
Kolej plan wyremontowania 11 wrocławskich dworców kolejowych rozłożyła na kilka lat. Jednak z zastrzeżeniem, że wszystkie prace muszą się skończyć do 2012 r. Dlatego dopiero za dwa lata robotnicy wejdą do budynków na stacjach Wrocław-Mikołajów, Pracze i Kowale. Odział Gospodarowania Nieruchomościami na deser zostawił sobie dworzec Wrocław-Nadodrze. Dlaczego? Bo tu jest najwięcej do zrobienia. Przemurowanie kominów, wymiana rynien, uzupełnienie ubytków w elewacji z cegły - to tylko krótki fragment listy niezbędnych napraw.

Wrocław-Nadodrze został zbudowany w 1868 roku. Zgodnie z założeniami miał przypominać nowożytny pałac, w który wkomponowano elementy renesansowe. Zachwycał urodą, kiedy oddawano go do użytku. Dzisiaj raczej straszy podróżnych.
A kolej i gmina Wrocław chcą, by to właśnie Nadodrze zaistniało jako drugie po Dworcu Głównym centrum przesiadkowe.
- Na razie mamy do dyspozycji 6 mln zł - wylicza Paulina Matkowska, rzecznik Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami. - Jeżeli dostaniemy środki z Unii Europejskiej, na remonty przeznaczymy więcej.

Potrzeby są duże. Na całym Dolnym Śląsku jest prawie 400 dworców kolejowych. Większość z nich wymaga pilnego remontu. Dzięki naszym Czytelnikom od marca katalogowaliśmy podupadające dworce PKP. Mają swoją historię, urodę i są potrzebne podróżnym.
Nasza Czytelniczka Teresa Lichwa wytypowała większość stacyjek na trasie Wrocław Główny - Żagań.
- Okna są najczęściej zamurowane lub zabite płytami pilśniowymi, mury odrapane, odbite tynki, a na resztkach tynku niewybredne napisy - opisuje pani Teresa.
Michał Kłysiejko opisał nam dworzec Jawor.
- Jeszcze kilka lat temu czynne były tu kasy biletowe, bar, toaleta. Obecnie poczekalnia jest zamknięta, tynk odpada ze ścian, okna są zabite dechami i dyktami - wylicza. Podobnie jest np. w Lubinie Górniczym.

PKP zrobiło już jednak pierwszy krok. W maju zakończył się generalny remont dworca w Bolesławcu. Odnowiono tam hol, wyczyszczono posadzki. Zdemontowano wszystkie ścianki działowe, wyremontowano dach i elewację.
Dobiegła końca również renowacja dworca w Janowicach, gdzie odmalowano elewację, wymieniono stolarkę, wyremontowano dach wraz z obróbkami blacharskimi.
Na liście PKP są również wytypowane do remontu dworce w Mrozowie, Miękini, Środzie Śląskiej, Malczycach, Chojnowie, Zebrzydowej i Szymiszowie.
Na razie na wielu dworcach prowadzone są prace doraźne. W Obornikach odmalowano np. ściany i wyremontowano toalety. PKP razem z gminą odnowiły też dworzec w Oławie.

We Wrocławiu taka inicjatywa była niemożliwa. Miejscy urzędnicy nie zastanawiali się nawet nad przejęciem małych dworców. Uznali, że ich remonty to sprawa tylko PKP.
Jednak urzędnicy porozumieli się z PKP w jednej sprawie - remontu Dworca Głównego we Wrocławiu. 22 miliony euro kolej uzyskała na ten cel z Unii Europejskiej. Jeżeli zabraknie pieniędzy, dołoży brakującą kwotę ze sprzedaży gruntów. Natomiast miasto zapłaci za zagospodarowanie terenu wokół stacji. Na początku czerwca PKP wspólnie z magistratem ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej prac na Głównym. W poniedziałek mija termin nadsyłania zgłoszeń.
Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 16 września. Kolej chce, by na Euro 2012 Dworzec Główny miał świeży i nowoczesny wygląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska