Dostaliśmy pieniądze na sale koncertowe

  Dostaliśmy pieniądze na sale koncertowe

  Małgorzata Matuszewska, Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Unia Europejska zapłaci połowę za Forum Muzyki. Ale budowa nie może ruszyć, bo ciągnie się przetarg.
  Unia Europejska przeznaczy 144 mln euro na budowę Narodowego Forum Muzyki przy wrocławskim placu Wolności. Cała inwestycja kosztować ma przeszło 300 mln euro. W sobotę minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podpisali umowę o dofinansowaniu projektu pieniędzmi z Brukseli.
  - To miejsce będzie elitarne, jedno z kilkunastu takich w Europie - zachwalał Bogdan Zdrojewski. - To pierwszy w Europie duży projekt dotyczący kultury, którego finansowanie zaakceptowała Komisja Europejska - podkreślał.


  Na Narodowe Forum Muzyki składać się będą cztery sale koncertowe. Największa - supernowoczesna - pomieści aż 1800 widzów, trzy pozostałe - od 150 do 300 osób.
  Jednak mimo podpisania umowy o dofinansowaniu projektu, melomanów niepokoi ciągnący się od grudnia i nierozstrzygnięty do dziś przetarg na generalnego wykonawcę Forum. To właśnie z tego powodu przy pl. Wolności nie rosną jeszcze mury, a zamiast nich straszy wielki wykop przygotowany pod fundamenty.

  Do Krajowej Izby Odwoławczej zwróciła się niedawno ze swoimi wątpliwościami firma Karmar S.A., lider jednego z konsorcjów startujących w przetargu. Sprawa jej protestu ma rozstrzygnąć się w przyszłym tygodniu.
  - Po rozstrzygnięciu tej sprawy wysyłamy pisma do 5 konsorcjów - mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, która odpowiada za inwestycję. - Na złożenie konkretnej oferty z ceną będą miały 5 tygodni - tłumaczy.
  Przetarg na budowę sal koncertowych trwa od grudnia ubiegłego roku
  Czy wobec ciągnącego się przetargu są szanse na wybudowanie Forum do 2013 roku, jak chce Unia?
  - W pełni odpowiedzialnie mogę zapewnić, że Forum będzie zbudowane w 30 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą - twierdzi Andrzej Kosendiak.

  Prezydent Rafał Dutkiewicz ma nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć w lipcu i wtedy można będzie podpisać kontrakt na budowę. Jeśli tak będzie, sale koncertowe będą gotowe pod koniec 2011 roku.
  - W dniu podpisania umowy z wykonawcą zaczniemy się zastanawiać, co zagramy na koncercie inauguracyjnym - zapowiada Andrzej Kosendiak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama