Mieszkańcy Boguszowa-Gorców protestują przeciwko budowie...

  Mieszkańcy Boguszowa-Gorców protestują przeciwko budowie kopalni

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Znaleźli sposób na zablokowanie inwestycji. Z pomocą przyszedł im minóg strumieniowy.
  To niewielka, osiągająca około 20 cm ryba, która figuruje w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych i podlega ścisłej ochronie. Populacja minoga strumieniowego występuje w potoku Lesk, płynącym w pobliżu góry Nieroda, gdzie planowane jest uruchomienie kamieniołomu.

  Kopalnia, pozyskująca melafir pod budowę dróg, doprowadziłaby do zagłady prehistorycznej ryby, przypominającej wyglądem niewielkiego węgorza.

  - Od podnóża Nierody do najbliższych domów jest 400 metrów - tłumaczy Ryszard Gnyp z Boguszowa-Gorców, który reprezentuje interesy mieszkańców. - Władze miejskie nie wzięły jednak pod uwagę protestu prawie dwustu osób. Dlatego przesłałem już pismo w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i czekam na odpowiedź. Jeśli to nie pomoże, mieszkańcy zamierzają interweniować w Ministerstwie Ochrony Środowiska.
  Ryszard Gnyp: Władze miejskie nie wzięły pod uwagę protestu prawie dwustu osób
  Co prawda, nieprzychylny inwestycji jest też nowy burmistrz Boguszowa-Gorców, wyłoniony przed niespełna miesiącem.
  - O zgodę na jej realizację nie zapytano mieszkańców - wyjaśnia Waldemar Kujawa, burmistrz.
  Jednak dwa lata temu władze podjęły uchwałę w sprawie przystąpienia do przekształcenia obszaru w pobliżu góry Nieroda z turystyczno-rekreacyjnego na teren pod działalność górniczą. Inwestor dostał zgodę na rozpoznanie złoża i kilka odwiertów.

  Poparcia mieszkańcom Boguszowa-Gorców udzieliły organizacje ekologiczne. Eksperci twierdzą, że kamieniołom może doprowadzić też do zmian klimatycznych.
  - Góra Nieroda chroni przed wiatrami od strony Karkonoszy - wyjaśnia Gnyp. - Przerobienie jej na kamień może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama