Radni chcą odwołać starostę wałbrzyskiego

  Radni chcą odwołać starostę wałbrzyskiego

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niegospodarność i marnotrawienie publicznych pieniędzy.
  Takie zarzuty stawia staroście wałbrzyskiemu ośmiu opozycyjnych radnych z SLD oraz Wspólnoty Samorządowej, którzy podpisali się pod wnioskiem o jego odwołanie.

  Sprawa dotyczy czterech wniosków o dofinansowanie remontu dróg, które starostwo złożyło w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wszystkie zostały odrzucone, bo miały błędy formalne. W efekcie powiat stracił szansę na dotację blisko 18 mln zł.

  - Bulwersujące jest to, że przygotowanie wniosków starostwo zleciło firmie zewnętrznej z Tarnowa - tłumaczy Longin Rosiak, radny powiatowy. - Według moich informacji ta firma wzięła za to ok. 150 tys. zł.

  Pieniędzy nie można już odzyskać. Radny dodaje, że w przeszłości ta sama firma sporządzała już na zlecenie starostwa wniosek o dofinansowanie remontu Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu. Także został odrzucony.

  - Starosta nie chce udostępnić dokumentów - mówi Robert Ławski, radny. - Wiemy tylko, że starostwo podpisało umowę, choć wiedziało, że wnioski nie mają szans na realizację.
  Chodzi o to, że w księgach wieczystych dróg w zarządzie powiatu na terenie Wałbrzycha nie ma zapisu o ich obecnym właścicielu. To uniemożliwia otrzymanie wsparcia finansowego z UE.
  We wnioskach o dotacje z UE były błędy. Powiat stracił blisko 18 mln zł.
  - O wydanie decyzji w tej sprawie 8 marca 2008 r. zwróciliśmy się do wojewody dolnośląskiego. Do dziś urzędnicy nie uregulowali tej kwestii - tłumaczy Augustyn Skrętkowicz, starosta wałbrzyski.

  Radni opozycji zamierzają poinformować prokuraturę o dopuszczeniu się przez władze powiatu niegospodarności. Czekają, aż starosta ujawni efekt prac powołanej przez siebie komisji. Ma wyjaśnić, dlaczego we wnioskach pojawiły się błędy.
  - W środę zorganizuję konferencję, na której poinformuję o efektach prac - ucina Augustyn Skrętkowicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama