Świdnica: Pół miliona poszło na klasę, której nie będzie

  Świdnica: Pół miliona poszło na klasę, której nie będzie

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Fiaskiem zakończyły się starania powiatu świdnickiego, by w I Liceum Ogólnokształcącym otworzyć klasę z międzynarodową maturą.
  Szkoła i samorząd zabiegały o nią od trzech lat. Miała to być druga, po wrocławskim V LO, publiczna placówka z maturą IB na Dolnym Śląsku. Wydano ponad pół miliona złotych na remonty sal lekcyjnych i wyposażenie gabinetów. Przeszkolono też nauczycieli oraz utworzono klasę innowacyjną, która od września tego roku miała rozpocząć naukę w programie matury międzynarodowej. I wszystko na nic. Komisja z Genewy nie przyznała akredytacji świdnickiej placówce.

  Pojawiły się również problemy z kadrą, która miałaby wykładać przedmioty po angielsku. Czarę goryczy przelał fakt, że do kolejnej klasy innowacyjnej było zaledwie 14 osób chętnych, a już klasa pierwsza jest niekompletna, bo uczy się w niej tylko 13 osób.

  - To zbyt mało, aby oddział mógł dalej funkcjonować - wyjaśnia starosta Zygmunt Worsa. - Uczniowie z klasy innowacyjnej będą kontynuować naukę w oddziale o profilu matematyczno-informatycznym z rozszerzonym angielskim.
  Dyrektor szkoły mimo wszystko cieszy się z zainwestowanych w liceum pieniędzy.
  Dyrektor szkoły, choć jest rozczarowany niepowodzeniem, cieszy się z zainwestowanych w bazę liceum pieniędzy. - Nowocześnie wyposażone sale będą służyć wszystkim uczniom - mówi Robert Kasków.
  Złośliwi mówią, że ten ambitny pomysł byłej wicestarosty świdnickiej, a obecnie posłanki PiS Anny Zalewskiej, od początku skazany był na niepowodzenie i było to porywanie się z motyką na słońce. Sama zainteresowana twierdzi jednak, że z walki o maturę IB za szybko zrezygnowano. - Wielu uczniów z Wałbrzycha czy Jeleniej Góry uczy się dziś we Wrocławiu, a tak mieliby szkołę bliżej - mówi posłanka.


  Najczęściej wybierają Wrocław
  Magdalena Lazopulos, wicedyrektor V LO we Wrocławiu:
  - Ci, którzy chcą się kształcić w systemie IB, i tak wybieraliby w większości naszą placówkę. Szkoła ma w tej dziedzinie prestiż. Przygotowujemy do matury IB już od ponad 10 lat, a poza tym, jak ktoś ma już się kształcić poza domem, to wybierze ośrodek akademicki, jakim jest Wrocław, a nie dużo mniejszą Świdnicę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama