Kowary: Romskie dzieci dostaną tornistry, a dorośli pracę

  Kowary: Romskie dzieci dostaną tornistry, a dorośli pracę

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kowarscy Romowie nauczą się czytać, pisać i liczyć, a ich dzieci pojadą na kolonie i będą miały nowe tornistry do szkoły. Wszystko dzięki 200 tys. zł rządowej pomocy, którą zdobyło miasto.
  - Dzięki tym pieniądzom będą mogli zarobić przy pracach porządkowych, ale także odpracować zaległe czynsze - wyjaśnia Wiesław Kuchejda z Urzędu Miasta w Kowarach.

  Osoby, które zalegają z czynszami, będą mogły sprzątać miasto. Za tę pracę dostaną ok. 1000 zł brutto miesięcznie. Połowa tej kwoty trafi do ich kieszeni, a połowa zostanie przeznaczona na spłatę zadłużenia.

  Pomoc kowarskim Romom prowadzona jest od pięciu lat i widać efekty.
  Większość starszych mieszkańców umie już czytać i podpisać się na dokumentach. Jeszcze w 2004 roku do szkoły chodziło tylko 9 romskich pociech, a obecnie do szkół uczęszcza już 42 dzieci tej narodowości. - Kupujemy im podręczniki i przybory szkolne, aby miały lepsze warunki do nauki - dodaje burmistrz Mirosław Górecki.

  Ponadto za 90 tys. zł będą przeprowadzone remonty budynków, w których zamieszkują Romowie. - Potrzebujemy łazienki i ciepłej wody, bo dziś dzieci myją się w misce - mówi Stanisław Góral, który razem z 8-osobową rodziną ma dwupokojowe mieszkanie. Z kolei Barbara Lolo ma nadzieję, że w jej mieszkaniu zostaną wreszcie wymienione drzwi i okna.Dzięki rządowym pieniądzom, Romowie mogą odpracować zaległe czynsze.

  - Doceniamy pomoc dla naszej społeczności - mówi Bronisław Suchy, prezes Stowarzyszenia Romów w Kowarach, który z dziewiątką dzieci zajmuje jednopokojowe socjalne mieszkanie o powierzchni 24 mkw. Poprzednie się spaliło.

  Rodziny romskie wspierane są także w innych miastach regionu, m.in. w Świebodzicach. W tym roku gmina ma 210 tys. zł na ten cel. Pieniądze pozwolą na zapewnienie opieki, wyżywienia oraz udziału uczniów w zajęciach dodatkowych. Program pomocy również tutaj realizowany jest od kilku lat.

  Współpraca: MM

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a my

   anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a polskie dzieci co dostanom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama