Teatr jest najważniejszy

  Teatr jest najważniejszy

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Krystyną Meissner, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
  W recenzji z Pani premiery "...np. Majakowski" napisałem, że dała Pani młodszym kolegom próbującym robić "nowy teatr" profesorską lekcję, trochę posługując się ich chwytami. Potem urodziło się w mojej głowie pytanie: dlaczego Pani profesorem nie jest, choć mamy we Wrocławiu teatralną uczelnię.

  Nigdy mnie jakoś do tego nie ciągnęło. Ja lubię robić to, co mi sprawia przyjemność, czyli teatr i festiwal. To wyzwala moją prawdziwą energię.

  Wróćmy jednak do Pani premiery. Skąd się wziął pomysł na pokazanie Majakowskiego jako tragicznej postaci?


  Dwukrotnie robiłam "Pluskwę". Pierwszy raz w czerwcu 1980, tuż przed sierpniem, to przedstawienie ostro wpisywało się rzeczywistość i bardzo się podobało. Potem wróciłam do niej w stanie wojennym. I miałam sporo kłopotów cenzurą. Coś musiałam wyciąć, coś dopisać, trochę klimatu z tamtych prób jest w pierwszej części mojego dzisiejszego spotkania z Majakowskim. Jego prześmiewcze i groteskowe dramaty świetnie pasują do każdej rzeczywistości. Można tym tekstem żonglować i na tym polega jego ponadczasowość.

  Chciałam w teatrze mieć w repertuarze Majakowskiego. Nawet zaproponowałam to jednemu z reżyserów, ale rok się z tym nosił i zrezygnował. A ponieważ ów niepokorny rosyjski poeta chodził mi po duszy, rzuciłam wszystko, zakopałam się w książkach i wzięłam się za niego solidnie. Zaczęłam czytać jego wiersze i pomyślałam, że zrobię taką rzecz, po prostu o nim. Postanowiłam wykorzystać "Pluskwę" i "Łaźnię", ale z dopisaną postacią Majakowskiego.

  Tak urodził się pomysł teatru w teatrze, żeby go bliżej określić pokazać jego walkę i desperację, kiedy pod koniec życia był marginalizowany, izolowany nawet w środowisku literackim, odsuwany i wręcz sekowany. On to odczuwał bardzo mocno. Był człowiekiem szalenie prostolinijnym. Jego żywiołem były spotkania ze słuchaczami, z którymi prowadził dialog przy pomocy wierszy.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama