18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dużo wniosków

Ryszard Żabiński
Barbara Kaśnikowska
Barbara Kaśnikowska Fot. DIP
Rozmowa z Barbarą Kaśnikowską, dyrektorem Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej we Wrocławiu.

Ile unijnych pieniędzy rozdzieliła do tej pory DIP?

W dwóch zakończonych do tej pory konkursach rozdzielono łącznie 149,4 mln zł, które trafiły do 155 przedsiębiorstw z Dolnego Śląska.

Czy jest duże zainteresowanie przedsiębiorców takim dofinansowaniem?

W konkursie na innowacyjne inwestycje, skierowanym dla małych i średnich firm, zainteresowanie było ogromne. Zgłoszono wiele dobrych wniosków, ale nie dla wszystkich starczyło środków. Powstała nawet lista rezerwowa 72 projektów. Dofinansowanie dostała jedna trzecia firm, które wzięły udział w konkursie.

Natomiast w konkursie dla mikroprzedsiębiorców działających krócej niż dwa lata (Schemat 1.1.E) wykorzystano nieco ponad połowę dostępnej puli pieniędzy. W tej chwili jest ogłoszony kolejny konkurs i - sądząc po liczbie firm zgłaszających się na szkolenia organizowane przez DIP - spodziewamy się, że zainteresowanie przedsiębiorstw znowu przekroczy dostępny budżet.

Jak firmy radzą sobie z wypełnianiem wniosków?

DIP znacznie uprościła formularz wniosku, zmniejszyła liczbę wymaganych załączników. Firmom udostępniono tzw. generator wniosków - specjalną aplikację, która pomaga wypełnić dokumenty, niejako "prowadzi za rękę" przez formularz wniosku. W DIP działa punkt informacyjny, konsultanci odpowiadają na setki pytań. Prowadzimy bardzo praktyczne, bezpłatne szkolenia dla zainteresowanych startem w naszych konkursach. Wszystko to ułatwia przedsiębiorcom wypełnianie wniosków.

Panuje pogląd, że urzędnicy "przyczepiają" się do wniosków i dyskwalifikują je za drobne, nieistotne błędy formalne. Czy to są prawdziwe opinie?

To mit, który zupełnie mija się z prawdą. W Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa dolnośląskiego obowiązuje zasada, że przedsiębiorca ma prawo do jednokrotnej poprawy wniosku. Wszystkie drobne formalne uchybienia mogą zostać usunięte, naprawione. W konkursie dla małych i średnich firm aż 85 proc. złożonych wniosków przeszło dzięki temu z sukcesem etap oceny formalnej.

Czy system internetowego naboru wniosków nie jest zbyt uciążliwy?

Rejestracja przez internet jest znacznie prostsza i wygodniejsza niż tradycyjny sposób naboru. Zamiast stać przez tydzień w kolejce i narażać się na interwencje straży porządkowych (tak było w wielu regionach), wystarczy w dniu naboru kliknąć kilka razy w klawiaturę. Proces rejestracji wniosku trwa kilkanaście sekund.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska