Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać unijne środki

Ryszard Żabiński
fot. Piotr Krzyżanowski
Po ponad dwóch latach przerwy przedsiębiorcy mogą się wreszcie starać o unijne wsparcie.

15 czerwca dolnośląskie firmy będą mogły rejestrować wnioski o dofinansowanie swoich planowanych innowacyjnych inwestycji. Do podziału jest ponad 114 mln 244 tys. 705 złotych.

Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. Są udostępniane poprzez RPO (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013) w ramach tzw. schematów.

Konkurs zorganizowano w schemacie 1.1.A2. O dotacje mają prawo wystąpić mikrofirmy, które działają dłużej niż dwa lata, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Mikro i małe firmy mogą liczyć na sfinansowanie do 60 proc. kosztów inwestycji, natomiast średnie do 50 proc. Przy czym tzw. koszty kwalifikowane projektu (które będą dofinansowane) muszą mieścić się między 100 tys. a 8 mln złotych.
Dofinansowane mogą być np.:
* zakup lub wytworzenie środków trwałych, niezbędnych do realizacji projektu (maszyn, urządzeń, sprzętów);
* nabycie wartości niematerialnych i prawnych (licencje, patenty, nieopatentowana wiedza techniczna);
* roboty i materiały budowlane;
* zakup gruntu (do wysokości 10 proc. wydatków kwalifikowalnych);
* zakup budynku niezbędnego do realizacji inwestycji w przedsiębiorstwie;
* spłata rat kapitałowych.

Schemat 1.1 A2 RPO
Dotacje inwestycyjne dla MSP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie przedsiębiorstwa.
Projekty składane w tym konkursie mają doprowadzić do:
* zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego,
* wprowadzenie nowych produktów lub usług,
* zmiany w sposobie świadczenia usług.

Konkurs przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikrofirm działających powyżej 2 lat.
Innowacja musi dotyczyć całego przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że minimalna wartość wydatków kwalifikowanych (czyli tych, które mogą być dofinansowane) w projekcie to minimum 100 tys. zł, a maksimum 8 mln zł.
W konkursie nie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy planujący inwestycje w branży turystycznej. Dla nich przewidziano osobną pulę pieniędzy (30 mln euro) i odrębny nabór wniosków- w sierpniu tego roku.
Wniosek o dotację
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu jest dokumentem, który przygotowuje przedsiębiorca, rejestruje za pomocą rejestratora wniosków, a następnie składa w siedzibie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Dokument musi zawierać opis planowanego przedsięwzięcia, m.in.: dane wnioskodawcy, zasoby, cel realizacji projektu, planowane działania, oczekiwane rezultaty, budżet, bilans, źródła finansowania itp.

Do wniosku należy dołączyć załączniki. Trzy z nich są obowiązkowe, tj.:
* dokument rejestrowy wnioskodawcy,
* oświadczenie w zakresie oceny oddziaływania na środowisko
* formularz informacji o pomocy publicznej.
Pozostałe załączniki zależą od rodzaju projektu, jego lokalizacji czy źródeł finansowania. Jeśli projekt ma być realizowany na terenie objętym Lokalnym Programem Rewitalizacji, należy dołączyć, potwierdzony za zgodność z oryginałem, fragment uchwały przyjmujący LPR.
W przypadku finansowania projektu z leasingu lub kredytu należy dołączyć umowę kredytową lub promesę kredytową/leasingową. Jeśli projekt zakłada wprowadzenie innowacyjności, potwierdzeniem tego jest opinia o innowacyjności, a jeśli jest realizowany w ramach porozumienia o współpracy - należy załączyć umowę zawarcia takiego porozumienia.

Dotacje krok po kroku
1. Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie inwestycji znajduje się na stronie www.dip.dolnyslask.pl.

2. Na tej samej stronie w zakładce "Dokumentacja konkursu 1.1.A2" są wszystkie dokumenty niezbędne do prawidłowego wypełnienia wniosku.

3. Przedsiębiorcy piszą wniosek, korzystając z generatora wniosków udostępnionego na stronie DIP. Mogą też osobiście zwrócić się o pomoc do punktu informacyjnego DIP (Wrocław, ul. Strzegomska 2-4) lub telefonicznie wyjaśnić wszelkie wątpliwości pod numerem 071-776-58-12 (-14) lub e-mailowo: [email protected].
4. 15 czerwca od godz. 8.00 do 16.00 trwać będzie internetowa rejestracja wniosków (za pomocą udostępnionego przez DIP rejestratora).
Później, w ciągu 3 dni, wniosek należy dostarczyć w wersjach papierowej i elektronicznej do siedziby DIP.
Od tego momentu przedsiębiorcy mogą ponosić wydatki związane z realizacją projektu (choć robią to na własne ryzyko - pewność, że dostaną zwrot wydatków, będą mieć dopiero po podpisaniu umowy z DIP).

5. Złożone wnioski są sprawdzane pod kątem formalnym. Na tym etapie przedsiębiorcy mogą raz nanieść we wniosku poprawki.

6. Po ocenie formalnej komisja złożona z pracowników DIP i niezależnych asesorów ocenia merytorycznie projekty. Te, które uzyskają największą liczbę punktów, zarząd województwa zatwierdza do realizacji.

Miliard euro z RPO
Rozwój gospodarczy Dolnego Śląska wspierać będą dotacje unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO).
RPO zakłada wykorzystanie 1,2 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. RPO zbudowany jest z priorytetów. Każdy z nich poświęcony jest innej tematyce.

W Priorytecie 1 "Przedsiębiorstwa i innowacyjność" przewidziano dwa działania dla przedsiębiorców:
* działanie 1.1 Inwestycje dla przedsiębiorstw
* działanie 1.2 Doradztwo dla firm, wsparcie dla Instytucji Otoczenia Biznesu. Za ich wdrożenie odpowiada DIP.
Informacje można uzyskać: 53-611 Wrocław, ul Strzegomska 2-4, e-mail:[email protected] tel. 071-77-658-11 (-14) www.dip.dolnyslask.pl.

Zobacz też słowniczek dotacji unijnych w zakładce PLIKI

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska