Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóc najbardziej potrzebującym

Monika Szymańska
Na Dolnym Śląsku od maja realizowany jest unikalny program z dziedziny ekonomii społecznej.

W naszym regionie od maja działa unijny projekt informacyjny "Ekonomia społeczna szansą na rozwój Dolnego Śląska".

Założenia ekonomii społecznej znane były już w XIX wieku. W Polsce jednak niewiele się mówi na ten temat. Dopiero teraz pojawiła się szansa na to, aby to zmienić.
- W tej sprawie jest jeszcze wiele do zrobienia, pojęcie ekonomii społecznej jest u nas wciąż jeszcze obce, a nasze działania mają to zmienić - mówi Maria Mika, kierująca projektem, z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Główne cele to przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizacja zawodowa osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy.
- A takich ludzi jest naprawdę wiele. Są to osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, uzależnione, karane i wszyscy ci, którym z jakichś powodów trudno odnaleźć się na rynku pracy - wylicza Mika.

Ekonomia społeczna zakłada, że zysk nie jest najważniejszym celem.
- Na pierwszym miejscu stawiana jest pomoc i wsparcie dla grupy osób, które podejmują to działanie - wyjaśnia Mika.

Takie założenia stwarzają wiele możliwości. Najbardziej typowe przedsięwzięcia, w ramach ekonomii społecznej, to działalność spółdzielcza, zakładanie fundacji i stowarzyszeń związanych z realizacją różnych zadań czy usług. Dysponuje się wtedy środkami, które są dostępne do realizacji zadania, ale nie zarabia się na tym. Tak jak w spółdzielczości, istotą jest pewien rodzaj wzajemności: nikt nie zarabia, tylko wszyscy są równymi spółdzielcami, każdy ma takie samo prawo głosu i otrzymuje taką samą dywidendę. Jeśli ktoś zarobi, to zysk dzielony jest po równo.

Jak założyć taką spółdzielnię?
- My pomagamy załatwiać formalności, wypełnienie wniosków, rejestrację do KRS, tłumaczymy, jak można pozyskiwać fundusze na działalność - wylicza Mika.

Pożyteczne wzorce możemy czerpać z Europy. Tutaj bowiem od lat z powodzeniem funkcjonuje wiele modeli ekonomii społecznej. Włosi mają spółdzielnie socjalne, Finowie spółdzielnie pracownicze, natomiast Holendrzy - program rozwoju sąsiedzkiego.

Warto pójść
W ramach kampanii informacyjnej na temat ekonomii społecznej w województwie dolnośląskim odbędzie się piętnaście spotkań. Po wakacjach zostaną one zorganizowane m.in. w Legnicy, Miliczu i Długołęce. Szczegóły na stronie internetowej: www.dfop.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska