Wrocławianie za dużo płacą za śmieci

  Wrocławianie za dużo płacą za śmieci

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Aż 12 firm śmieciowych, które działają we Wrocławiu, zawyżało ceny swoich usług. Tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Najwięcej, bo o ponad 46 proc. cenę wyznaczoną przez gminę, przekroczyła firma SULO. Trans-Formers o ponad 33 proc., zaś WPO ALBA, która posiada pozycję dominującą na rynku, prawie o 25 proc.

  Stawki za wywóz śmieci z kontenerów sugeruje rada miejska. We Wrocławiu zdecydowała ona, że w 2009 roku za jednorazowy wywóz śmieci, które wyrzuca się do pojemników 120-litrowych, stawka maksymalna może wynieść 8,40 zł, co w miesiącu daje cenę 36,37 zł (bez VAT-u).

  Wszystkie badane firmy ustaliły jednak swoje ceny powyżej limitu, wyznaczonego przez gminę Wrocław - ocenił UOKiK. Dlaczego?
  Przedsiębiorcy tłumaczą, że zostali zmuszeni do podniesienia swoich stawek.
  - W 2008 roku o 500 proc. wzrosła opłata za składowanie odpadów - tłumaczy Barbara Piotrowska, prezes firmy Trans-Formers we Wrocławiu. - Podskoczyła z 15,75 zł aż do 75 zł. A od początku 2009 roku jeszcze podniesiono ją z 75 zł do 100 zł.

  I dodaje, że wrocławska rada nie zmieniła wysokości stawek w mieście od 2005 r.
  Jednak UOKiK twierdzi, że gmina powinna zdyscyplinować wszystkich przedsiębiorców, zmuszając ich do respektowania uchwalonych przez siebie przepisów. W jaki sposób?
  - Będziemy chcieli się teraz spotkać z szefami tych firm, i zasugerować, żeby zmienili swoje praktyki. Tyle możemy zrobić - mówi Jan Chmielewski, szef komisji komunikacji i ochrony środowiska w radzie miejskiej.

  Taki pomysł pojawił się już kilka miesięcy temu, kiedy pojawiły się sygnały, że firmy wywożące śmieci windują ceny. Zaczął je nawet porównywać wrocławski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, ale okazało się, że UOKiK był szybszy. Jak podkreśla Chmielewski, władze gminy do obniżenia cen nikogo jednak zmusić nie mogą.

  Zdaniem Rafała Guzowskiego, dyrektora departamentu infrastruktury i gospodarki w magistracie, władze miasta mogłyby mieć większy wpływ na ceny wywozu śmieci, gdyby zmienić obowiązujące w Polsce przepisy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o śmieciach na osiedlach

   zuzia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   To prawda,dlatego śmieci fruwają wszędzie,szczególnie na osiedlach z domkami,bo tam tych nowobogackich z wypasionych pałaców nie stać na kubły.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama