Każda mama może się zbadać za darmo

  Każda mama może się zbadać za darmo

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dolnośląskie miasta dbają o zdrowie kobiet. Bezpłatnie można się zbadać w 230 gabinetach.
  Aż 450 tys. zł przeznaczyła Jelenia Góra na badania profilaktyczne dla swoich mieszkańców. To dużo więcej niż do tej pory. Cieszą się głównie kobiety, szczególnie wszystkie mamy, które dziś obchodzą swoje święto. To właśnie głównie do nich są skierowane dwa główne programy: profilaktyki nowotworów piersi i szyjki macicy.
  - Chcemy, by mieszkańcy miasta byli zdrowi i nie będziemy na ten cel żałować pieniędzy - zapewnia prezydent Marek Obrębalski.


  W tym roku po raz pierwszy 12-letnie dziewczynki zostaną zaszczepione przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu właśnie za raka szyjki macicy. Samorząd przeznaczył także 200 tys. zł na zakup mammografu dla jeleniogórskiego szpitala i 50 tys. zł na akcje promujące zdrowe życie.

  W budżecie Wałbrzycha na badania profilaktyczne zaplanowano 35 tys. zł. Dzięki temu kobiety mogą skorzystać za darmo z badań ultrasonograficznych piersi. Natomiast dzieci z podstawówek będą miały wyleczone zęby, a młodzież z gimnazjum zbadany poziom cukru we krwi.

  Z kolei Legnica przeznaczyła 30 tys. zł na profilaktyczną akcję, która pozwoli ocenić zagrożenia mieszkańców w wieku od 40 do 55 lat tzw. zespołem metabolicznym. Chodzi o choroby układu krążenia, choroby serca, nadciśnienie i cukrzycę. Z badań i bezpłatnej fachowej pomocy lekarskiej skorzystają dwa tysiące osób.

  Akcje profilaktyczne, które od kilku lat są prowadzone z coraz większym rozmachem, powoli odnoszą skutek. Jednak, jak alarmuje prof. Jan Kotlarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, polskie kobiety nadal nie dbają o własne zdrowie tak, jak powinny. Widać to po statystykach - gdzie panie niezbyt chętnie zgłaszają się na badania profilaktyczne np. raka szyjki macicy.
  - Chcemy przekonać kobiety, że dbałość o własne zdrowie jest najlepszą inwestycją procentującą przez całe życie - mówi prof. Kotlarski.

  PTG chce nawet, aby rok 2009 ogłosić Rokiem Zdrowia Kobiety.
  - Od początku roku badania cytologiczne przeprowadziło u nas 70 kobiet - mówi Ewa Sobczak z przychodni przy ul. Szpitalnej w Chojnowie.
  Jeszcze mniej, bo tylko 10 kobiet w miesiącu, bada się w przychodni przy ul. Grunwaldzkiej w Bardzie.

  Jak mówią lekarze, powodem może być to, że NFZ refunduje takie badania tylko raz na trzy lata. Warto więc korzystać teraz, gdy badania są bezpłatne, a dostęp do nich bardzo łatwy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (3)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama