Srebro juniorów Śląska, Turów na czwartej pozycji

Michał Lizak
Jakub Parzeński wybrany został MVP turnieju we Wrocławiu
Jakub Parzeński wybrany został MVP turnieju we Wrocławiu Mikołaj Nowacki
Po trzech latach przerwy młodzi koszykarze Śląska znowu stanęli na podium mistrzostwa Polski.

W niedzielę przegrali finałowe spotkanie z Koroną Kraków i wywalczyli srebrne medale. Turów Zgorzelec, po porażce w półfinałowych derbach ze Śląskiem, poległ także w meczu o trzecie miejsce - z Czarnymi Słupsk.
- Po przegranym finale zawsze pozostaje spory niedosyt, ale myślę, że to jednak sukces tej drużyny. W finale zabrakło nam doświadczenia i nie wytrzymaliśmy presji. Rywale z Krakowa mają w składzie kadrowiczów, którzy grali choćby na mistrzostwach Europy - dla moich graczy to pierwszy mecz o taką stawkę - podkreślał trener Śląska Łukasz Grudniewski.

Decydujące mecze - zarówno w sobotę, jak i w niedzielę - oglądał komplet kibiców w hali przy ul. Mieszczańskiej. Podczas finału atmosfera była naprawdę gorąca. Wrocławianie grali bardzo nerwowo i przegrywali niemal przez cały mecz.

W końcówce zniwelowali 11-punktową stratę, wyszli nawet na prowadzenie (po celnych osobistych Michała Zielińskiego - syna Macieja, legendarnego kapitana wrocławskiego zespołu), ale w ostatnich akcjach wojnę nerwów lepiej wytrzymali gracze Korony.
Mimo porażki, to właśnie zawodnika Śląska - Jakuba Parzeńskiego (syna Dariusza, byłego gracza Śląska) wybrano MVP (najlepszym koszykarzem) turnieju.
Turów długo walczył o zwycięstwo ze Śląskiem, ale poległ w czwartej kwarcie - sam Sebastian Szymański (widać po nim, że grał już w ekstraklasie) meczu wygrać nie mógł. W pojedynku o brąz, a dokładniej w jego ostatniej kwarcie, dało o sobie znać zmęczenie i medale za trzecią pozycję pojechały do Słupska.

Wyniki finałów

SOBOTA
O 7. miejsce: MKS MOS Pruszków - Znicz Jarosław 75:67
O 5. miejsce: Novum Lublin - TKM Włocławek 59:78
Półfinały: Czarni Słupsk - Korona Kraków 65:83 oraz Turów Zgorzelec - Śląsk Wrocław 67:86 (12:20, 15:16, 23:27, 17:23)

NIEDZIELA
Finał: Śląsk Wrocław - Korona Kraków 59:62 (12:16, 16:17, 14:16, 17:13)
Śląsk: Parzeński 17 (2), Kowalski 9, Kulon 8, Waszak 7 (1), Czerwiński 6, Kałuża 6, Zieliński 4, Sęk 2, Michalak 0, Zygadło 0, Gnatowicz 0
O brązowy medal: Czarni Słupsk - Turów Zgorzelec 82:70 (13:19, 30:17, 12:17, 27:17)
Turów: Szymański 19 (3), Bodziński 18, Bukowiecki 13 (1), Leszczyński 7, Knebel 5 (1), Stodolny 4, Kapias 2, Wojciul 2, Moszczyński 0, Czesnowski 0