Miliony uciekają, bo ludzie nie płacą czynszów

  Miliony uciekają, bo ludzie nie płacą czynszów

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziurawe przepisy nagradzają eksmitowanych lokatorów, którzy przez lata nie płacili za mieszkanie.
  Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jeleniej Górze znalazła sposób na lokatorów, którzy od lat nie płacą czynszu. Pozwała do sądu prezydenta miasta za to, że nie zapewnia lokali socjalnych. Dzięki temu teraz prezydent płaci czynsze za wszystkich mieszkańców bloków, którzy mają wyrok eksmisyjny. Tak się dzieje do momentu, gdy zwolni się jakiś lokal socjalny.
  - Choć mamy w zasobach 800 lokali socjalnych, to wszystkie są zajęte - ubolewa wiceprezydent Jerzy Łużniak.

  Miasto nie ma gdzie eksmitować ludzi, a zgodnie z przepisami musi im zapewnić jakikolwiek lokal zastępczy. Woli więc płacić kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie czynszu za lokatorów z wyrokami eksmisyjnymi niż budować dla nich mieszkania socjalne za grube miliony.


  To problem prawie każdego miasta. Rekordzistom uzbierało się nawet po 50 tys. zł zaległości. Jak to możliwe, że spółdzielnie dopuszczają do takich sytuacji? Marian Kret, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Agat w Złotoryi, wyjaśnia, że proces odzyskiwania należności jest długotrwały i często nieskuteczny.
  - Zaczyna się polubownie, później są wezwania do zapłaty, proces w sądzie cywilnym, a dopiero na końcu komornik - wyjaśnia.

  Lokatorzy zalegają SM Agat ok. 400 tys. zł. Jeśli uda się wyeksmitować lokatora, który ma 30 tys. zł długu, to jego mieszkanie trafia do przetargu. Załóżmy, że nowy nabywca kupi je za 100 tys. zł. Z tej kwoty 30 tys. zł zaległych czynszów trafi do kasy spółdzielni, kilkanaście tysięcy jest przeznaczane na remont lokalu, a pozostała kwota powędruje do... eksmitowanego dłużnika!
  - To granda, ale takie są przepisy. Choć lokator nie był właścicielem mieszkania, a jedynie najemcą, to trzeba oddać mu resztę pieniędzy - Marek Czolij, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu, bezradnie rozkłada ręce.
  Przepisy chronią najemców tak bardzo, że nagradzają ich za niepłacenie
  Niedawno komornik sprzedał zadłużone na kilkanaście tys. zł mieszkanie i musiał oddać poprzedniemu lokatorowi aż 90 tys. zł. Dlatego spółdzielnie sięgają po różne sposoby, by zmuszać lokatorów do spłacania zaległych czynszów bez konieczności eksmisji. W Lubaniu 640 lokatorów zalega ze spłatą prawie 750 tys. zł. Na każdej klatce schodowej wywieszono informację o stanie zadłużenia całego bloku, a także o liczbie lokatorów, którzy nie płacą.
  - Jeśli widzimy dobre chęci dłużnika, to idziemy mu na rękę, na przykład dzieląc należność na raty - mówi wiceprezes Czolij.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama