Marszałek Łapiński: Wycofajmy się z EIT+

  Marszałek Łapiński: Wycofajmy się z EIT+

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Marszałek Dolnego Śląska złożył wczoraj władzom miasta propozycję wyjścia z impasu w sprawie podziału przypadających samorządom akcji we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.
  - Skoro nie możemy się porozumieć, wycofajmy samorządy ze spółki. Niech zajmą się nią same uczelnie - powiedział nam marszałek Marek Łapiński.

  W ten sposób uratowanych miałoby zostać 700 mln zł, jakie na EIT+ planuje przekazać ministerstwo nauki. Postawiło ono warunek, że jeśli do końca maja nie będzie porozumienia, pieniądze trafią gdzie indziej.

  Miasto pomysł marszałka jednak odrzuca. Urzędnicy z ratusza twierdzą, że jeśli w spółce nie będzie samorządów, możemy stracić unijne dotacje.
  Według Łapińskiego to nie jest większy kłopot. - Minister nauki, która jest dysponentem środków unijnych, zapewniła mnie, że nie stracimy przez to funduszy - twierdzi Łapiński.
  Urzędnicy z ratusza twierdzą, że jeśli w spółce nie będzie samorządów, możemy stracić unijne dotacje.
  - Nie wiem, kto marszałkowi poradził taki ruch, ale ja radzę szybko tego kogoś zwolnić. Przecież to może być powód do zakwestionowania przez Komisję Europejską całego projektu EIT+, w którym od początku był samorząd - komentuje prof. Jerzy Langer, od dawna zaangażowany w projekt.

  Piątkowa propozycja Łapińskiego to reakcja na czwartkową konferencję prasową miasta. Przedstawiciele ratusza oskarżyli na niej marszałka o upolitycznianie spółki EIT+. Przypomnijmy, że ma się ona zajmować badaniami naukowymi, których wyniki będą później wykorzystywane w biznesie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama