Przełamują wstyd przed lekarzem

  Przełamują wstyd przed lekarzem

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Są już efekty akcji, która zachęca kobiety do badań. Mniej pań choruje na raka szyjki macicy
  Materiały podobne
  Kampanie ogólnopolskie zachęcające kobiety do badań cytologicznych, pozwalających szybko wykryć raka szyjki macicy, zaczynają przynosić efekty. W ciągu roku Dolny Śląsk, pod względem liczby kobiet zgłaszających się na badania, awansował z ósmego na trzecie miejsce w Polsce. A to właśnie badania cytologiczne pozwalają szybko wykryć raka szyjki macicy.

  Urzędnicy z resortu zdrowia zachęcają mieszkanki Dolnego Śląska do badań od prawie trzech lat. Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła kobietom w wieku 25-59 lat zaproszenia na bezpłatne badania.
  - Widzimy wyraźny postęp. W tym roku na badania do ginekologa zgłosiło się około 30 tys. kobiet, o 10 tys. więcej niż rok temu w tym samym okresie - podkreśla Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ.

  Do kampanii namawiania do wizyt u lekarza włączyli się nawet najmłodsi. W ramach konkursu dzieci miały wykonać laurkę z okazji Dnia Matki pod hasłem:"Bądź zdrowa, mamo, zbadaj się". W dolnośląskim finale konkursu zwyciężyła praca 10-letniej Magdaleny Feruś ze Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Świętokrzyskiej we Wrocławiu. Ujęła jurorów m.in. deklaracją dziewczynki: "Jak dorosnę, też pójdę się przebadać".
  Dr Igor Madej: Powoli rośnie świadomość kobiet, że trzeba się badać.
  Zdaniem specjalistów, ciągle daleko nam jednak do Skandynawii, gdzie w ogóle kobiety nie umierają na raka szyjki macicy. Ale badania były tam przymusowe.

  W 2007 r. (to najnowsze dane z Krajowego Rejestru Nowotworów) na raka szyjki macicy zachorowało na Dolnym Śląsku 276 kobiet. To o 10 mniej niż rok wcześniej i aż o 56 mniej niż pięć lat temu.
  - Powoli rośnie świadomość kobiet, że trzeba się badać. Bo daje to ogromne szanse na wyleczenie - powtarza onkolog dr Igor Madej.

  Lista wszystkich miejsc, gdzie na Dolnym Śląsku można wykonać cytologię w załączniku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama