Nie ma wolności nieograniczonej

  Nie ma wolności nieograniczonej

  Dariusz Tokarz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Brak skarg na przejawy rasizmu na Dolnym Śląsku nie oznacza, że takich sytuacji u nas nie ma
  Kilka dni temu wrocławski sąd skazał internautę za obrażanie Romów na komunikatorze internetowym. To precedensowy wyrok.

  To chyba rzeczywiście pierwszy w Polsce człowiek skazany za rasistowskie wypowiedzi w internecie.

  Może być przestrogą?

  Oczywiście. Mamy tutaj bowiem do czynienia z dwiema wartościami- prawem do wolności wypowiedzi oraz zakazem szerzenia nienawiści i publicznego znieważania innych ludzi ze względu na ich rasę, pochodzenie czy wyznawaną religię. Czy taki zakaz jest ograniczeniem wolności? Owszem, jest, ale zawsze jest ona ograniczona przez przepisy prawne.

  Z drugiej strony bez przeszkód działają takie strony internetowe, jak nazistowskie i rasistowskie portale bhpoland.org czy redwatch.info. Tam bez ograniczeń propaguje się treści w Polsce zakazane. Te portale umieszczone są na serwerach w USA, a tam wolność słowa jest prawie nieograniczona.

  Nasz wymiar sprawiedliwości działa w ramach swoich kompetencji w ramach prawa europejskiego, a Unia Europejska kładzie duży nacisk na walkę z wszelkim rasizmem. Polska jest też sygnatariuszem międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej i co kilka lat składa raporty w tej sprawie. W najbliższym raporcie znajdzie się również informacja o wyroku, jaki zapadł przed kilkoma dniami we wrocławskim sądzie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama