Tramwaj Plus rower. Oto jest rozwiązanie

  Tramwaj Plus rower. Oto jest rozwiązanie

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czy każda inwestycja powinna cieszyć? Niekoniecznie. Zwłaszcza gdy jest robiona, że tak się wyrażę, nie od tej strony.
  Oto się okazało, że już jesienią mają się pojawić supernowoczesne wypożyczalnie rowerów. Dokładnie 140 rowerów. I wszyscy każą mi się cieszyć, bo takie przecież są w Barcelonie czy Berlinie. Śmieszą mnie takie porównania, bo nieco ponadpółmilionowe miasto nad Odrą ma aspiracje rywalizować z metropoliami europejskimi, w których żyje nawet i 10 milionów ludzi.

  Niewykluczone jednak, że to awaryjne rozwiązanie, bo są kłopoty z budową Tramwaju Plus, co to ma nas wozić na Maślice. Pojawił się problem, bo ma on mieć pętlę na działce, na której ma gospodarstwo pewna wrocławianka. I powiedziała, że ona niekoniecznie chce, by tramwaj jeździł po jej grządkach.
  Muszę Państwu powiedzieć, że nie jestem w stanie zrozumieć, jak 20 lat po upadku PRL-u ktoś może planować inwestycje nie na swojej ziemi. Czy w wolnej Polsce nie obowiązuje poszanowanie prywatnej własności?

  Wróćmy jednak do rowerów i rowerzystów, którzy powoli w naszym mieście zyskują status świętej krowy. Im wolno wszystko. Nikt od nich niczego nie wymaga. Nie są nawet zmuszeni do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, bo nie muszą mieć ani karty rowerowej, ani prawa jazdy. I to widać. W czwartek w drodze do pracy widziałem, jak kilku z nich bez najmniejszych przeszkód poruszało się to po chodniku, to po ścieżce rowerowej, by nagle pojawić się na jezdni i siejąc popłoch wśród przechodniów przejechać po pasach.

  I nikt takiemu nic nie zrobi. Bo jazda rowerem jest modna, lans i na topie. I każdy, kto zalicza się do awangardy, się nim porusza. Weźmie sobie jeszcze wetknie w uszy słuchawki i opowiada, jak to wtapia się w awangardową muzykę francuską, choć połowa przechodniów rozpoznaje rytmy zespołu Boys drącego się "Jestem szalona" . Ale jak taki "awangardowiec" wpadnie pod samochód, to oczywiście wina kierowcy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   redaktor?

   garym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 31

   Smutne jest to, że zastępca redaktora naczelnego gazety która chciałaby być opiniotwórcza na lokalnym rynku mówi takie rzeczy, o których nie ma pojęcia:

   "nie jestem w stanie zrozumieć, jak 20...rozwiń całość

   Smutne jest to, że zastępca redaktora naczelnego gazety która chciałaby być opiniotwórcza na lokalnym rynku mówi takie rzeczy, o których nie ma pojęcia:

   "nie jestem w stanie zrozumieć, jak 20 lat po upadku PRL-u ktoś może planować inwestycje nie na swojej ziemi. Czy w wolnej Polsce nie obowiązuje poszanowanie prywatnej własności?"

   Własność prywatna to jedno, a interes publiczny to drugie. Co prawda miasto nie jest tu bez winy, ale stanowisko pana redaktora jest po prostu dziecinne. Nie zawsze da się poprowadzić inwestycję tylko po terenie publiczny, właśnie dlatego, że socjalizm skończył się 20 lat temu i większość gruntów jest obecnie prywatna. Pan redaktor nie ma pojęcia zarówno o inwestycjach, ale również o wyglądzie nowoczesnego miasta:

   "Faktycznie taniej to niż budowa nowych dróg i szukanie nowoczesnych, na miarę XXI wieku, rozwiązań komunikacyjnych (tu jakoś nie próbujemy porównywać się do Paryża czy Berlina). "

   Nie tylko taniej, ale również nowocześniej (co można zobaczyć w większości miast europejskich i to nie tylko zachodnich), a także w wielu przypadkach jest to jedyne rozwiązanie dla komunikacji indywidualnej, szczególnie w rejonach starówek, gdzie czasem i KZ ma problemy z dotarciem.

   Ale w panu redaktorze czasem i cham się budzi:

   "Spoceni wpadają do biur i tylko klient zastanawia się, co tu tak czuć dojrzałą Indianką."

   Pan redaktor chyba nie wie do czego są mydło oraz woda, i nigdy nie pomyślał, że w pracy również można się umyć (w niektórych biurach są nawet prysznice) i przebrać. Ponadto spokojna jazda rowerem nie powoduje zbytniego pocenia się.

   Myślałem że Gazeta Wrocławska pod skrzydłami Polska the Times może stanowić alternatywę dla coraz gorszej Gazety Wyborczej. Niestety ta wypowiedź pozbawiła mnie tej nadziei.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za a nawet przeciw

   tu_i_teraz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   Widzę, że reprezentuje Pan Redaktor lobby samochodowe. Albo nie potrafi Pan jeździć rowerem. Budowa nowych dróg wcale nie powoduje, że korku stają się mniejsze. Zwłaszcza w centrum. Ale o tym...rozwiń całość

   Widzę, że reprezentuje Pan Redaktor lobby samochodowe. Albo nie potrafi Pan jeździć rowerem. Budowa nowych dróg wcale nie powoduje, że korku stają się mniejsze. Zwłaszcza w centrum. Ale o tym pewnie Pan Redaktor nie czytał...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rowerzysta nie przepije kierowcy

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 26

   Promile u kierowcy 4-7 np w Kazimierzy Wielkiej.
   Rowerzysta tylko 3 promile

   http://miasta.gazeta.pl/kronikakryminalna/0,91150.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OC się przydaje do machlojek

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 22

   Panie niniol czy po to panu OC u rowerzystów ?
   http://www.policyjni.pl/Policyjni/1,91152,6537633,Zakaly_w_mundurach___ilu_jeszcze_bylo_w_gangu.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kieroca pijany oparami etyliny

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 24


   Pan niniol uraczył nas swoją wiedza o nietypowym zachowaniu się rowerzystów.
   Wygląda że ma uraz do rowerów ,pewnie jak jeździł bobaskiem to miał wypadek...
   No ale zobaczmy po kolei jakie to...rozwiń całość


   Pan niniol uraczył nas swoją wiedza o nietypowym zachowaniu się rowerzystów.
   Wygląda że ma uraz do rowerów ,pewnie jak jeździł bobaskiem to miał wypadek...
   No ale zobaczmy po kolei jakie to mądrości kieruje do nas "ślepców"

   Cytat:
   Ze swojej strony dołożę jazdę pod wpływem alkoholu


   Wnoszę z tego ze Polsce rowerzyści piją w przeciwieństwie do kierowców i pieszych.
   Jeśli się zdarzy kierowcy wypić to na pewno nie siada za kierownicą a pieszy pijany z domu nie wychodzi ROTFL Takie idiotyzmy może gadać tylko kierowca latami zatruwany ołowiem z etyliny.
   Jaki wpływ na mózg ma ołów nie trzeba mówić.

   Cytat:
   czy poruszanie się z dużą prędkością bez zwracania uwagi na innych.

   Niniol sam nie wie co krytykuje .Czy poruszanie się z duża prędkością czy też niezwracanie uwagi na innych.Zapewne chodzi mu o to ze rowerzyści osiągają większe prędkości niż samochód i to go tak wnerwia.
   No cóż kiedyś było mniej podobnych niniolowi za kierownica to auto wygrywało z rowerem, ale to już se ne wrati.
   Z tym zwracaniem uwago to chyba chodzi o to że rowerzysci przejeżdżają po samochodach i zupełnie tego nie zauważają. Rowerzysta czasem potrąci pieszego tak samo zresztą jak pieszy który wlezie na .
   rowerzystę . Niniol reprezentuje chyba kierowcow bo gdyby był pieszym to przy tych ogromnych prędkościach rowerzystow, nie byłby w stanie po wypadku niczego wyartykułować.


   Cytat:
   Zresztą zyzgakowanie rowerzysty nie musi być od razu oznaką wypicia co nieco - taki rowerzysta może akurat prowadzić wielce zajmującą rozmowę przez komórkę

   tu pan niniol dokonał następnego odkrycia ze z komórek korzystają tylko rowerzysci. Zapewne sam jak idzie to na czas rozmowy się zatrzymuje a prowadząc auto zjeżdża na pobocze.
   Pewnie jest ślepy skoro nie widzi tego u innych co tłumaczy dlaczego ma problemy z wyminięciem się z rowerzystą.


   Cytat:
   (oczywiście bez korzystania z zestawu słuchawkowego)

   Tu niniol okazuje sie być też i głuchym bo nie wie że każdy rowerzysta używa zestawu głośnomówiącego. Po prostu komórki dla rowerzystów sa zawsze zaopatrzone w taki zestaw bo słuchawki wypadające z ucha mogłyby się wkręcić w szprychy i spowodować groźny upadek. No ale ślepy i głuchy pan n. okazuje się być człowiekiem bez wyobraźni. Gdyby widział rowerzystę ze słuchawkami to by narzekał ze słucha muzyki .
   Typowa mentalność kierowcy poddanego stresowi "za kierownica".
   Lekarze często odradzają na jakiś czas zaprzestanie kierowania autem i to zazwyczaj pomaga.


   Cytat:
   Chociaż patrząc na dzisiejsze wiadomości z Lubelszczyzny, to muszę przyznać, że potrafią wypić (zatrzymano tam dwóch rowerzystów mających odpowiednio prawie i ponad 3 promile).

   Tu pan niniol wybiorczo ogląda wiadomości i nigdy nie słyszał aby kierowca miał 3 promile.


   Cytat:
   Ale wróćmy na drogę. Kontrola, proszę pokazać OC. A przepraszam, zapomniałem że wielce szanowny pan rowerzysta nie musi go mieć.

   Nie nie zapomniał pan, tylko musi pan pitolić bo nie ma pan o czym gadać.
   Być może chciałby pan przewalę zrobić na konto OC rowerzysty.
   Dzięki temu że rowerzyści nie mają OC to część piratów jest zmuszona uważać .

   Gdyby mieli, mogę się domyślać, że z lubością walnąłby pan niejednego rowerzystę twierdząc że był idiotą i specjalnie panu wjechał pod maskę. A że świadków takich zdarzeń zazwyczaj nie ma to wyszarpnąłby pan kaskę na malowanie autka.

   Cytat:
   Owszem są tacy co ubezpieczenie mają, ale to ciekawostka przyrodnicza analogiczna albinosom.

   Masz pan problem. Nie wiesz kogo możesz śmiało stuknąć. Idę o zakład że więcej rys ci zrobią celowo gwoździem gdy parkujesz na ścieżkach lub chodnikach bez zachowania 150 cm wolnego przejścia niż na jezdni.
   Być może tych rys masz tyle że chciałbyś je zamalować z czyjegoś OC. Walnięcie w inne auto może narobić szkód a w rowerzystę stuknąć bezpieczniej , może się przeniesie do świętego Piotra to bronić się nie będzie mógł.

   Cytat:
   A to może jest jakiś wkład w budowę dróg? Nie no, co ja piszę. Przecież rowerzyści benzynki nie tankują i żadnym podatkiem się nie dokładają do dróg.

   Następny który myśli że miliardy które idą na drogi są z tych 3 groszy podatku drogowego .
   Pewnie nie wie że podatek drogowy został zamieniony na podatek od środków transportu i płaci się tylko od aut ciężarowych.
   Jak już wczesniej wykazał się brakiem wyobraźni tak i teraz niniol myśli ze rowerzyści nie jeżdżą autami.
   Pewnie auta są zarezerwowane dla głupców i dla osób myślących tak jak pan niniol.
   Podam panu definicję rowerzysty. To człowiek który używa dwóch kółek aby nie patrzyć na rzeczywistość z durnej perspektywy jaką zaprezentował nam kolejny przedstawiciel kierowców (nie ubliżajac prawdziwym kierowcom).
   To człowiek który się nie schyla przy wyprzedzaniu samochodów aby za szybą nie zobaczyć skrzywionej gęby sfrustrowanego kierowcy , który nie rozumie że korki to tworzy on i jemu podobni i wściekanie się na rowerzystów niczego nie zmieni.
   560 mln wtopione w zeszłym roku w drogi niczego w mieście nie zmieniło a nawet jeździ się gorzej.
   Już wkrótce dotacje UE się skończą i pozostanie walić łbem w swoje autko lub kopać w oponę ( dość częsty obrazek). Taką datą przełomową kiedy cześc kierowcow pojmie za auto w mieście to utrapienie będzie Euro2012.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bla bla bla

   booo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   Jazda rowerem jest modna? Sądząc po długości korków w godzinach szczytu to jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego całym złem są rowerzyści? Ciekawe którędy mają jeździć skoro na ulicach samochody ich...rozwiń całość

   Jazda rowerem jest modna? Sądząc po długości korków w godzinach szczytu to jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego całym złem są rowerzyści? Ciekawe którędy mają jeździć skoro na ulicach samochody ich spychają na pobocze, ścieżek rowerowych jest jak na lekarstwo. Dlaczego nie pisze Pan o kierowcach samochodów którzy nie potrafią się zatrzymać przed pasami na czerwonym świetle? Dlaczego nie pisze pan o kierowcach którzy potrafią tak postawić samochód że blokują ruch tramwajowy na Podwalu? Dlaczego nie pisze pan o tym że sami piesi nie przestrzegają zasad i potrafią iść grupką dosłownie całą szerokością ścieżki rowerowej i jak się na nich nie wydrze to się nie ruszą? Dlaczego nie pisze pan o tym że kierowcy nie potrafią ustąpić pierwszeństwa tramwajowi? A no dlatego, że żeby o tym napisać to trzeba to najpierw wiedzieć. Raz przejechał się pan rowerem po Wrocławiu i uznaje się Pan za specjalistę. Nie wiem jak Pan jeździ skoro potrafi Pan wjechać w kilku przechodniów. Rowerzystów również obowiązują zasady ruchu, a jedna z nich jest taka że jak Pan jedzie chodnikiem to prędkość należy dostosować do ruchu pieszych. Czyli nie 40km/h na zatłoczonym chodniku tylko 8km/h i rączka na hamulcu. Wtedy nie odciśnie Pan bieżnika na żadnym z przechodniów. Polecam pojeździć trochę komunikacją miejską i rowerem, a dopiero potem wylewać żale jak to jest źle.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Arku!! Ciężko na rowerku?

   Koloomb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

   Takie dyrdymały pisać?? Oczywiście - można autem, tyle że na rowerze jest dużo przyjemniej. Tak samo można się obżerać w McDolnaldzie i jarać fajki (pokoju). Można też nie budować pętli...rozwiń całość

   Takie dyrdymały pisać?? Oczywiście - można autem, tyle że na rowerze jest dużo przyjemniej. Tak samo można się obżerać w McDolnaldzie i jarać fajki (pokoju). Można też nie budować pętli tramwajowych na grządkach pewnej wrocławianki, ani obwodnic, ani autostrad, ani tym bardziej ścieżek rowerowych (o zgrozo!!)
   Z tego co wiem, to tramwaj plus nie potrzebuje żadnej pętli, bo jest taką sprytną maszyną, że tylko małą zatoczkę potrzebuje, by pojechać w drugą stronę :] A obwodnice i inne inwestycje drogowe to niby zawsze na "swojej ziemi" są planowane? To po co ustawa umożliwiająca wywłaszczenie w miejscach, gdzie są planowane np. obwodnice?
   Mniej fajek Panie redaktorze ;]zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie macie tam jakiegoś innego felietonisty?

   Zyga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

   Oj powiało prostactwem, powiało. Koleś nigdy na rower nie siadł, a wypisuje takie mądrości, że głowa mała.
   Z tak durnymi tezami nawet trudno polemizować. Jak widać nie o wszystkim można pisać...rozwiń całość

   Oj powiało prostactwem, powiało. Koleś nigdy na rower nie siadł, a wypisuje takie mądrości, że głowa mała.
   Z tak durnymi tezami nawet trudno polemizować. Jak widać nie o wszystkim można pisać będąc wysoko postawionym redaktorem. Panie Arku - proponuje jakieś bliższe Panu tematy.
   O rowerach niech pisze ktoś kto jeździ, albo przynajmniej ktoś z wyobraźnią. Na pewno się ktoś taki znajdzie w redakcji. Pozdrawiam i życzę lepiej dobranej tematyki felietonów!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Arek, wrzuć luz

   FiFi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   Co Was tak, Panie Arku, rozzłościło?
   Czyżby rowerzysta perfidnie egzekwujący swoje pierwszeństwo na drodze przed Pańskim samochodem? Tak mi się coś wydaje, że rower zakłócił błogą podróż.
   Wszak...rozwiń całość

   Co Was tak, Panie Arku, rozzłościło?
   Czyżby rowerzysta perfidnie egzekwujący swoje pierwszeństwo na drodze przed Pańskim samochodem? Tak mi się coś wydaje, że rower zakłócił błogą podróż.
   Wszak teraz rowerzyści coraz bardziej odbierają Panu "Odwieczne Prawo Do Przemieszczania Się" - oczywiście tylko samochodem - jak w nowoczesnych miastach.
   Ale my przecież jesteśmy niemal wioską (czymże jest 600 000). Może w Berlinie czy Barcelonie rowerzyści mogą jeździć po mieście. Ale do Wrocławia nadaje się przecież jedynie auto. JEDYNIE!
   Jak ma się stanowisko w gazetce, to i takie gnioty muszą umieścić, nie?

   pozdrawiam
   FiFizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koleś się chyba czegoś naćpał ....

   artek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 26

   ... albo za dużo wypił w sobotnie popołudnie. bo taki bełkot z siebie wysadził ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama