Losy śledztwa w sprawie śmierci Dolnoślązaków na Krecie

  Losy śledztwa w sprawie śmierci Dolnoślązaków na Krecie

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po niemal dwóch latach wreszcie może zakończyć się śledztwo w sprawie tragicznej śmierci w wąwozie Samaria na Krecie.
  Zginęli tam Danuta i Marek S. z Kątów Wrocławskich.
  Do prokuratury dotarły właśnie dokumenty z Grecji, na które śledczy czekali od kilkunastu miesięcy.
  Być może dzięki nim będzie można odpowiedzieć na pytanie, z czyjej winy doszło od tragicznej śmierci turystów. Przypomnijmy, że rodzeństwo Dolnoślązaków zmarło z wyczerpania w górach, bo zbyt późno zaczęto ich szukać. Zaginęli, kiedy odłączyli się od reszty wycieczki.

  Co jest w materiałach z Grecji? Jeszcze nie wiadomo, bo wszystko jest napisane po grecku. Małgorzata Klaus z wrocławskiej prokuratury informuje, że teraz materiały są tłumaczone na polski.
  - Dopiero później prokurator się z nimi zapozna i oceni, czy już można kończyć śledztwo - mówi.

  Prokuratura już dawno skończyłaby postępowanie, gdyby nie długie oczekiwanie na materiały od Greków. Chodzi m.in. o protokoły przesłuchań świadków oraz wyniki sekcji zwłok.
  Zdaniem śledczych, rezydent za późno powiadomił policję o zaginięciu Polaków.
  - Dotychczas Grecy odpisywali nam, że nie mogą przesłać akt, bo trwają u nich przesłuchania świadków, którzy mogą dużo wnieść do sprawy - mówi prowadząca postępowanie Iwona Zełep-Pecherzewska z Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. I dodaje: - Jeszcze nigdy tak długo nie czekaliśmy na pomoc prawną z zagranicy.

  Rodzice turystów nie mogą się doczekać sprawiedliwości. - Choć przy tych dowodach, jakie są, prokurator mógłby już zaryzykować akt oskarżenia - uważa mec. Andrzej Malicki, pełnomocnik rodziców zmarłych.

  Na razie prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków i narażenia pary turystów na niebezpieczeństwo polskiemu rezydentowi i przewodnikowi-tłumaczowi z biura podróży w Poznaniu.
  Zdaniem śledczych, rezydent za późno powiadomił policję o zaginięciu Polaków, a przewodnik nie dopilnował, by cała grupa zwiedzających weszła do uznawanego za niebezpieczny wąwozu.


  Tragedia na Krecie
  O zaginięciu na Krecie dwójki rodzeństwa z Kątów Wrocławskich pisaliśmy jako pierwsi w lipcu 2007 r. Gdy okazało się, że po trzech dniach błąkania po górach turyści zmarli, a pracownicy polskiego biura podróży popełnili szereg błędów, prokuratura po naszej publikacji wszczęła z urzędu śledztwo w tej sprawie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama