To ZDiUM pozbył się zabytku, który trafił na Allegro

  To ZDiUM pozbył się zabytku, który trafił na Allegro

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wiadomo już, jak pochodząca z 1606 roku zabytkowa płyta z piaskowca, która jeszcze w 2005 roku stała przy ulicy Grodzkiej, trafiła na internetową aukcję na portalu Allegro.
  Policja ustaliła we wtorek, że zabytku pozbył się Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

  O sprzedawanej w internecie zabytkowej płycie jako pierwsi pisaliśmy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej" w sobotę. Już wtedy ustaliliśmy, że płyta z charakterystyczną dla Wrocławia literą "W" i datą 1606 zniknęła właśnie z ulicy Grodzkiej. Urzędnicy nie potrafili wtedy odpowiedzieć, dlaczego - zamiast znajdować się w magazynach ZDiUM - płyta trafiła w prywatne ręce.

  Po naszym tekście sprawą zajął się nie tylko ZDiUM, ale także miejska konserwator zabytków oraz policja. W rozmowie z nami internauta, który wystawił na sprzedaż zabytek, zapewniał, że ten należy do niego i ma na to dokumenty.

  - Policjanci dotarli do osoby, która założyła aukcję na serwisie Allegro - przyznaje Wojciech Wybraniec z dolnośląskiej policji. - Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że internauta kupił zabytkową tablicę na przetargu zorganizowanym przez ZDiUM w kwietniu tego roku i ma dokumenty to potwierdzające.
  Jak to możliwe? Okazuje się, że ZDiUM zorganizował przetarg na sprzedaż gruzu, w którym kryła się perełka w postaci tablicy z piaskowca.

  - Nie możemy wykluczyć, że do czegoś takiego doszło - przyznaje Krzysztof Kubicki ze ZDiUM. - Czekamy na dalsze ustalenia policji. Jeśli potwierdzi się, że zawinił któryś z naszych pracowników, będziemy wyciągać konsekwencje - zapowiada.

  Tymczasem z serwisu Allegro zniknęła już opisywana przez nas aukcja. Jeszcze w piątek internauta zmienił jej opis i stwierdził, że sprzedaje nie płytę, a jedynie informacje o niej. Ostatecznie aukcję usunięto z sieci w poniedziałek.

  Z jednej strony tablicy nie można już kupić, z drugiej wciąż nie wiadomo, co się z nią stanie. Policja przyznaje, że jest za wcześnie, by wyrokować, czy zostanie ona u obecnego właściciela, czy też ZDiUM będzie ją musiał od niego odkupić. Na razie zabytek zabezpieczyli policjanci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama