Jedzie pociąg do burmistrza

  Jedzie pociąg do burmistrza

  Grzegorz Chmielowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  PKP chcą oddać samorządom dworce, co jest wiadomością dobrą.
  Jako niepoprawny optymista mam nadzieję, że wreszcie coś się zacznie dziać w tych zapomnianych świątyniach dawnej świetności dróg żelaznych. Zapomnianych przez wszelaką władzę. Zarówno kolejową, jak i tę rządową, która kolejarzom daje pieniądze.

  A przyczynę widać choćby w pociągu. Duża część pasażerów to młodzi ludzie, którzy jadą do pracy, szkoły lub na uczelnię, oraz starsi, szukający np. porady lekarzy w mieście. Nie mają siły przebicia (to moja teoria życiowo-spiskowa), by wymóc na władzy odnowienie miejsc, w których kupują bilety, i chcieliby się napić kawy czy skorzystać z WC.

  Tymczasem nigdy nie widziałem w podmiejskim pociągu wójta, prezydenta miasta, starosty, wojewody, marszałka czy posła.
  A punkt widzenia zza kierownicy służbowego auta jest inny niż z ławki w zimnej i obskurnej hali dworca. Albo też z peronu, bo często dworzec jest zabity deskami i nie ma nawet rozkładu jazdy (patrz: Lubin Górniczy).

  Oddania dworców nie wymogli pasażerowie. Robi to ekonomia. Bo PKP widząc, że nie poradzi sobie z modernizacją tysięcy budynków, obiecuje, że skończy z polityką psa ogrodnika.
  Po samorządach nie spodziewam się cudów, ale jest pewne, że wyborcy nie dadzą spokoju burmistrzowi, dopóki nie odremontuje dworca.

  To nie koniec. Szykują się zmiany, np. w Przewozach Regionalnych. Spółka wozi nas na krótkich trasach i należy do samorządów wojewódzkich. A jest pomysł, by podzielić ją na firmy regionalne, bardziej przystosowane do lokalnych potrzeb. Tymczasem mamy już marszałkowską spółkę (Koleje Dolnośląskie), która wozi szynobusami i kilometr mniej ją kosztuje. Zacznie się więc konkurencja. I, chciałoby się wierzyć, z korzyścią dla pasażera.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama