Będą kary więzienia dla byłych esbeków?

  Będą kary więzienia dla byłych esbeków?

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wyrok w głośnej sprawie dwóch byłych oficerów Służby Bezpieczeństwa ma zapaść w środę w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.
  Są oni oskarżeni o znęcanie się nad zatrzymanymi w połowie lat osiemdziesiątych młodymi działaczami opozycji.

  Proces ciągnie się od 2005 roku, kiedy to prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżyli trzech byłych esbeków. Jeden z nich - Wiesław W. - już nie żyje, a Juliusz P. i Andrzej K. czekają na decyzję sądu. Według sześciu zatrzymanych w 1985 roku bardzo młodych wówczas opozycjonistów, esbecy byli wobec nich niezwykle brutalni. Najmłodszy z nich, oskarżyciel posiłkowy Dariusz Gustab, miał wtedy 16 lat.

  - Nie ma w nas chęci zemsty, ale powinni zostać uznani za winnych - mówi Arkadiusz Frąszczak, jeden z pokrzywdzonych. Tłumaczy, że esbecy chcieli dotrzeć do władz lokalnej Solidarności.
  - Zatrzymaniom w mieszkaniach towarzyszyły rewizje, byliśmy przetrzymywani blisko dwa miesiące w areszcie - dodaje Frąszczak.
  Oskarżony: Nie znęcałem się nad ludźmi opozycji, proszę mnie uniewinnić
  Choć od tragicznych wydarzeń minęło prawie ćwierć wieku, jeszcze dziś nie potrafi mówić o tym, co go spotkało, bez emocji.
  - Znęcali się nad nami, bili i wyzywali. To była gehenna. Do końca życia tego nie zapomnę - dodaje Arkadiusz Frąszczak. - Oskarżeni musieli nas dobrze zapamiętać. Po dwóch miesiącach spędzonych w areszcie byliśmy potem jeszcze kilka razy zatrzymywani i przesłuchiwani.

  Ostateczny wyrok w sprawie miał zapaść pod koniec kwietnia, ale sędzia uznał wówczas, że konieczne jest przesłuchanie jednego z oskarżonych. Andrzej K. wczoraj złożył zeznania. Stwierdził, że nie znęcał się nad zatrzymanymi i poprosił o uniewinnienie. Prokurator IPN żąda jednak dla oskarżonych kary więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama