Ważne
  Wrocławskie miejsca pisarzy

  Wrocławskie miejsca pisarzy

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przystanki pieszej wycieczki po Wrocławiu wyznaczają nie tylko krasnale. Większość słynnych polskich pisarzy ma w swojej biografii wrocławskie wątki. Do końca maja w Rynku można oglądać wystawę "Wrocławskie spotkania po latach".
  Ekspozycja przedstawia, często zaskakujące, wrocławskie opowieści o piętnastu autorach wraz z ilustracjami. Historie spisał w 1950 roku w książce "Spotkania wrocławskie" znany polonista prof. Tadeusz Mikulski. I to właśnie jej fragmenty posłużyły za opisy do zdjęć.
  Jan Kasprowicz kilka miesięcy spędził we wrocławskim więzieniu.

  Z ekspozycji dowiemy się, do której cukierni lubił wpadać Słowacki, w którym hotelu pomieszkiwał Józef Ignacy Kraszewski i co napisał we wrocławskim więzieniu Kasprowicz. Przedstawiamy mapę wrocławskich miejsc słynnych pisarzy. Warto wybrać się na spacer po Wrocławiu śladami historii, które przeżyli w naszym mieście.


  Klementyna z Tańskich Hoffmanowa:
  pierwsza polska autorka utrzymująca się z pracy twórczej, po raz pierwszy zatrzymała się we Wrocławiu w 1831 r. Mieszkała u swojej ciotki Justyny w Rynku 47. Autorka poczytnych książek dla dzieci i dorastających panien, m.in. "Wiązania Helenki", we Wrocławiu odwiedzała biblioteki i chodziła do teatrów.

  Jan Kasprowicz: poeta kilka miesięcy spędził we wrocławskim więzieniu. Tu napisał poemat "Chrystus" i cykl sonetów "Z więzienia". Kasprowicz studiował też literaturę i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim, zapisał się do działającego na uczelni Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego. Pomieszkiwał w kamienicy przy ul. Cybulskiego, gdzie znajduje się dziś upamiętniająca jego pobyt tablica.

  Józef Ignacy Kraszewski:
  autor "Starej baśni" zatrzymał się w ówczesnym Hotelu du Nord, a dzisiejszym Grandzie, który mieści się na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. We Wrocławiu Kraszewski zamawiał kostiumy dla aktorów ze swojego teatru. Zwiedził też Uniwersytet Wrocławski, gdzie przyjechał wraz z tłumaczem swoich książek na język niemiecki. Podziwiał też miejski ratusz.

  Juliusz Słowacki: zabawił w stolicy Dolnego Śląska dwukrotnie, po raz pierwszy w 1831 r. Nocował w hotelu "Pod Złotą Gęsią", który mieścił się przy dzisiejszej ul. Ofiar Oświęcimskich. Szczególnie upodobał sobie spacery po parku Szczytnickim i poranki w cukierni u Periniego (kamienica Rybischa przy ul. Ofiar Oświęcimskich), gdzie wpadał poczytać gazety.

  Józef Wybicki: autor "Mazurka Dąbrowskiego" pisał też podręczniki do geografii i książki edukacyjne, m.in. "Rozmowy i podróże ojca z dwoma synami". Ta pozycja powstała we Wrocławiu, gdzie Wybicki przyjechał w maju 1802 roku wraz z żoną i dwoma synami. Zamieszkał w zajeździe "Pod Złotym Berłem" przy ulicy Kuźniczej 22 (dawna ul. Schmiedebrücke). Rodzina Wybickich urządzała sobie także wycieczki dyliżansem z Wrocławia do Świdnicy.

  Adam Asnyk:
  mieszkał na studenckiej kwaterze przy ulicy Uniwersyteckiej 24 (dawna ulica Ursulinenstrasse). Studiował we Wrocławiu medycynę w latach 1859-1860. Tu czytywał fragmenty swojej młodzieńczej twórczości. Mimo że obiecywał powrót do stolicy Dolnego Śląska, po wyjeździe do Warszawy już tu nie wrócił.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo