Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć muzealnych hitów

Marta Wróbel
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz "Tłum".
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz "Tłum". Muzeum Narodowe
Sobotnią noc spędzisz w muzeum. I to zupełnie za darmo. Podpowiadamy, jakie eksponaty musisz zobaczyć.

Zamiast przed telewizorem, z piwem albo w łóżku pod kołdrą, sobotni wieczór i noc z soboty na niedzielę można spędzić, podziwiając unikatowe muzealne eksponaty i poznając tajniki malarstwa czy ceramiki w jednym z 60 dolnośląskich muzeów. Okazja to piąta już edycja Europejskiej Nocy Muzeów.

Większość dolnośląskich placówek będzie czynna w sobotę do późnych godzin nocnych. Na dodatek tym razem muzea otworzą dla nas swoje podwoje zupełnie za darmo.

We Wrocławiu eksponaty można oglądać w 9 miejscach. Czynne będą: Muzeum Architektury (od godz. 18 do 0.30), Muzeum Przyrodnicze (od 10 do 23), Muzeum Miejskie Wrocławia (od 18 do 24), Muzeum Narodowe (od 16 do 24), Muzeum Etnograficzne (od 16 do 24), Muzeum Mineralogiczne (od 10 do 24) oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji (od 17 do 24) i Muzeum Człowieka (od 18 do 23).

Nocą (od godz. 10 do 1.30) odwiedzimy również Centrum Sztuki WRO, gdzie przygotowano premierową projekcję prac nagrodzonych na 13. Biennale Sztuki Mediów. Będzie także można zobaczyć za darmo wystawę "Europa - to nasza historia", która trwa we wrocławskiej Hali Ludowej (w sobotę będzie czynna od godz. 17 do 24).

Na nocne zwiedzanie zaprasza też Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie (czynne od godz. 17 do świtu), Muzeum w Wałbrzychu (od godz. 16 do 24), Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (od godz. 17 do 23) czy miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu (od godz. 17 do 24).

Oto przeboje naszych muzeów
1. Absolutny hit polskiej sztuki współczesnej - rzeźba Magdaleny Abakanowicz "Tłum". To sylwetki ludzkich postaci pozbawione głów, wykonane z płótna workowego. Do obejrzenia w Muzeum Narodowym przy placu Powstańców Warszawy 5
2. Część kolekcji ceramicznej Muzeum w Wałbrzychu (ul. 1 Maja 1). Unikatowe, XIX-wieczne wyroby manufaktur wałbrzyskich: Carla Kristera i Carla Tielscha
3. "Zima" - obraz Theodora Blätterbauera, śląskiego malarza z przełomu XIX i XX wieku. W zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy (ul. Partyzantów 3)
4. Kielich Preusslerów z muzeum w Jeleniej Górze (ul. Jana Matejki 28)
5. Lalka z XIX w. z biskwitu - drogiej matowej porcelany. Zabawka z kolekcji Henryka Tomaszewskiego znajduje się w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu (ul. Karkonoska 5)
6. Wyróżniony na tegorocznym Biennale Sztuki Mediów WRO filmu wideo Istvana Kantora "(The Never Ending) Operetta" zobaczymy w Centrum Sztuki WRO (ul. Widok 7).
7. Herma św. Doroty z wrocławskiego Muzeum Narodowego, pl. Powstańców Warszawy 5.
8. Jeden z eksponatów skarbu z Bremy. Srebrny kielich jest na wystawie w Muzeum Miejskim, ul. Kazimierza Wielkiego 35.
9. Skarb z Głogowa. Zbiór ponad 20 tys. sztuk srebrnych monet i siedmiu sztabek srebra z XIII wieku. Odnaleziono go w Górkowie. Znajduje się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie (ul. Brama Brzostowska 1).
10. Skrzynia posażna z XVII wieku - jeden ze skarbów Muzeum Miedzi, Legnica, ul. Partyzantów 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska