Dobry fachowiec na wagę złota

  Dobry fachowiec na wagę złota

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zawodowe wykształcenie wraca do łask. W Jeleniej Górze nauczą fachu jak w Unii.
  Pracodawcy poszukują fachowców: budowlańców, mechaników samochodowych, mechatroników, kucharzy, kelnerów, barmanów, pokojówek i hotelarzy.
  - Pracę dla nich mamy od zaraz - mówi Jarosław Górski, kierownik pośrednictwa pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze.

  Ale fachowiec nie może być byle jaki. Najlepiej, by znał najnowsze technologie i urządzenia, obcy język i był otwarty na nowinki techniczne. Takich nowoczesnych pracowników wyuczą szkoły zawodowe w Jeleniej Górze. Pieniądze na pracownie zawodowe nieodstające od najlepszych wzorów europejskich przekaże Unia Europejska.

  Eugeniusz Zielenkiewicz, właściciel hotelu Las w Szklarskiej Porębie, zauważa, że dobrze przygotowani fachowcy to skarb.
  - Kucharze i cukiernicy to zawsze poszukiwani pracownicy - dodaje Zielenkiewicz.

  W ciągu dwóch lat w Jeleniej Górze powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego. Będzie się mieściło przy dwóch szkołach: Zespole Szkół Technicznych oraz Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.
  Pierwsza placówka wzbogaci się o pracownię informatyczną, a istniejące pracownie warsztatowe zostaną zmodernizowane.

  Uczniowie będą uczyć się zawodu na nowoczesnych urządzeniach, np. warsztat mechaniczny zyska urządzenia do diagnostyki pojazdów - takie same, jak w renomowanych stacjach diagnostycznych.
  - Cieszę się, że będę mógł się szkolić w tak dobrych warunkach - mówi Maciej Popek, uczeń I klasy zawodówki, który chce być mechanikiem samochodowym.
  - Po ukończeniu szkoły uczniowie będą dobrze przygotowani do pracy - zapewnia Wanda Kozyra, dyrektor ZST. - Technika idzie cały czas do przodu i bardzo ważne jest, aby uczniowie mogli poznać nowości.

  W drugiej części Centrum powstaną m.in. pracownie: gastronomiczna i języków obcych. Będzie tam także internat dla uczniów z innych miast.
  Zapowiedź powstania Centrum już zdopingowała dyrektorów jeleniogórskich szkół. Planują otwarcie nowych kierunków: technika mechanika lotnictwa, spawacza, barmana i dietetyka.

  Jeleniogórskie Centrum Kształcenia Zawodowego będzie jednym z dziewięciu, jakie powstaną na Dolnym Śląsku. Cały program wart jest ok. 36 mln zł. Z tego Jelenia Góra dostanie ok. 6 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama