Dolny Śląsk ma szanse ugościć drużyny Euro 2012

  Dolny Śląsk ma szanse ugościć drużyny Euro 2012

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wciąż nie zapadły ostateczne decyzje, w których dolnośląskich miejscowościach nocować i trenować będą piłkarze, którzy przyjadą do nas na Euro 2012.
  Ministerstwo sportu rekomendowało UEFA 11 miast z naszego regionu, w których mogłyby mieścić się tzw. centra pobytowe. Decyzja zapadnie najwcześniej w połowie przyszłego roku.
  Na Dolnym Śląsku gościć będą przynajmniej cztery drużyny, które wystąpią w fazie grupowej rozgrywek.

  Niestety, dziś jeszcze żadne z potencjalnych centrów pobytowych nie spełnia wszystkich wymogów UEFA. Największym zmartwieniem są hotele. Potrzeba obiektów z czterema gwiazdami, a tych jest u nas jak na lekarstwo.

  Gminom chce pomóc urząd marszałkowski.
  - Inwestorzy, którzy zechcą wybudować hotel ze SPA i centrum rekreacyjnym, mogą liczyć na dofinansowania od 800 tys. do nawet 8 mln zł. Do rozdania dla przedsiębiorców jest w sumie 150 mln zł - zachęca Piotr Borys, wicemarszałek Dolnego Śląska.

  Obiecuje on również dofinansowanie do budowy nowoczesnych boisk ze sztuczną murawą, bo to ich przede wszystkim potrzebować będą przecież piłkarze.
  W czerwcu na Dolny Śląsk przyjedzie koordynator ds. miejsc pobytowych z PZPN, który oceni przygotowania naszych gmin. Jesienią najprawdopodobniej lista polskich kandydatur zostanie jeszcze bardziej zawężona. Z całej Polski przedstawiciele spółki PL 2012 będą chcieli przedstawić od 16 do 20 najlepszych lokalizacji.

  Naszym największym zmartwieniem są hotele. Potrzeba obiektów z czterema gwiazdami.
  Jednak tak naprawdę to jeszcze nic nie oznacza, bo i tak ostateczna decyzja będzie należała do menedżerów poszczególnych drużyn. Powinni ją podjąć w połowie 2010 roku.
  - Niekoniecznie muszą wybrać miasta z listy. Mogą postawić na te, które po prostu się im spodobają, albo na takie, które zaprezentują im najlepsze warunki - mówi Marcin Dymalski, lokalny koordynator ds. centrów pobytowych w biurze Euro 2012 we Wrocławiu.
  Wszystkie centra pobytowe mają być gotowe na rok przed rozpoczęciem Euro 2012.

  Nasi kandydaci
  Oto rekomendowane przez ministerstwo sportu centra pobytowe na Dolnym Śląsku:

  Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Krośnice, Legnica, Lubin, Oława, Polkowice, Sobótka, Trzebnica i Wołów.
  Oprócz tych miast o organizację miejsc pobytowych dla drużyn Euro 2012 walczą jeszcze Wałbrzych, Świdnica i Milicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama