Przez gangrenę nie przyjmują pacjentów

  Przez gangrenę nie przyjmują pacjentów

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dezynfekują oddziały szpitala przy Traugutta we Wrocławiu. Zmarł pacjent, który chorował na gangrenę.
  Na najbardziej oblegany w mieście oddział chirurgii ogólnej w szpitalu im. Marciniaka przy ul. Traugutta lekarze nie przyjmują pacjentów. Chorzy nie mają też wstępu na oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej.

  Takie restrykcje zarządzono po tym, jak w sali operacyjnej wykryto bakterię wywołującą zgorzel gazową, czyli gangrenę. Wykryto ją u pacjenta, który dwukrotnie był operowany w tym szpitalu. Co się z nim stało?

  - Zmarł - przyznaje Maciej Ziombka, wicedyrektor szpitala im. Marciniaka.

  Sprawa wyszła na jaw pod koniec ubiegłego tygodnia. Już wtedy o gangrenie powiadomiono sanepid, pogotowie ratunkowe, a także urząd marszałkowski, do którego szpital należy. Marszałek poprosił wszystkie wrocławskie szpitale o przyjmowanie chorych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy chirurgicznej. W szpitalu przy ul. Traugutta zarządzono dezynfekcję, a sanepid wziął próbki do badania.

  - Wyniki mają być znane w piątek - wskazuje Jerzy Sypuła, wicedyrektor departamentu polityki zdrowotnej w urzędzie marszałkowskim. - Wtedy okaże się, czy oddziały będą mogły normalnie pracować.

  Zamknięcie sali operacyjnej oznacza spore problemy także dla 25 pacjentów, którzy pozostali na oddziałach. Muszą cierpliwie czekać, by lekarze mogli wykonać planowe zabiegi.
  - Nie ma powodu do paniki - uspokaja dr Witold Paczosa, szef epidemiologii dolnośląskiego sanepidu. - Szpitale wiedzą, jak mają reagować w takich przypadkach.

  W 2007 r. podobny problem miała placówka w Jaworze. Gangrenę, podobnie jak teraz we Wrocławiu, wykryto tam na oddziale chirurgicznym i wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów. Mieszkańcy Jawora, którzy musieli poddać się zabiegom chirurgicznym, pojechali do szpitala w Legnicy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama