Ważne
  Wałbrzych: Ludzie nie czekają z założonymi rękami i sami...

  Wałbrzych: Ludzie nie czekają z założonymi rękami i sami szukają sobie pracy

  Monika Szymańska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Bezrobocie w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim jest wysokie, ale na szczęście zaczyna się zmniejszać. Tak wynika ze wstępnych analiz miejscowego Powiatowego Urzędu Pracy za kwiecień.
  18,1 proc. - dokładnie tyle wyniosła stopa bezrobocia w powiecie wałbrzyskim w marcu i choć w stosunku do całego województwa dolnośląskiego jest o 6 proc. wyższa, to nie ma powodów do obaw.
  - Taki wysoki procent bezrobocia jest typowy dla okresu zimowego, bez względu na to czy jest kryzys gospodarczy czy go nie ma - tłumaczy Bożena Jedynak, naczelnik Wałbrzyskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Rokowania wiosenne są jednak już bardziej optymistyczne.

  - Według najnowszych szacowań za kwiecień możemy powiedzieć, że liczba osób bez pracy zmniejszyła się o ponad 394 - mówi Bożena Jedynak.
  Rokowania wiosenne są optymistyczne.
  Oczywiście, nie można powiedzieć, że kryzys w żaden sposób nie odbił się na rynku pracy. Pod koniec zeszłego roku i na początku 2009 doszło do wielu zwolnień w największych fabrykach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  - To rzeczywiście był nie najłatwiejszy okres, kiedy firmy, które zawsze dawały pracę i miały oferty zatrudnienia, nagle musiały redukować etaty - wyjaśnia Bożena Jedynak. - Wszystko powoli zaczyna wracać do normy. Pomimo zwolnień w niektórych koncernach w strefie, w wałbrzyskiej fabryce Toyoty kryzysu, jak na razie, się nie odczuwa.

  - Nie planujemy obecnie zmniejszenia zatrudnienia - mówi Grzegorz Górski, rzecznik prasowy Toyoty w Wałbrzychu. - Nasza fabryka ma teraz wystarczająco dużo zamówień, aby produkować zgodnie z założonymi planami - dodaje Górski.
  Jest to związane głównie z tym, że większość produkcji wałbrzyskiej fabryki to skrzynie biegów i silniki do małych samochodów, których sprzedaż lepiej opiera się słabszej koniunkturze związanej z kryzysem na rynku motoryzacyjnym.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo