Dolny Śląsk: Firmy motoryzacyjne już się nie boją kryzysu?

  Dolny Śląsk: Firmy motoryzacyjne już się nie boją kryzysu?

  Tomasz Woźniak, SIYA, ULK

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Volkswagen i Sitech w Polkowicach przestawiają się na produkcję pełną parą. Sporadycznie odwoływane są piątkowe zmiany w fabryce. Choć sytuacja nie jest do końca ustabilizowana, skończył się okres szkoleń i przymusowych urlopów.
  - Zaczynamy wręcz rozmowy o podwyżce płac - mówi Dariusz Dąbrowski, przewodniczący Solidarności w Volkswagen Motor Polska.
  Nie ukrywa jednocześnie, że na dłuższą metę bez pomocy państwa wszystkim firmom z branży trudno będzie przetrwać. Firma od stycznia przestawiła produkcję na nowe silniki.

  Podlegnicka spółka VOSS Automotive Polska, producent technik złączeniowych i przewodów hamulcowych, również ucieka przed kryzysem w nową technologię.
  Do końca roku ma dobudować za 25 mln zł trzecią halę produkcyjną i zatrudnić co najmniej 10 nowych pracowników. Obecnie pracuje ich 300, ale dostają tylko 60 proc. dotychczasowej pensji, ponieważ nadal jest zbyt mała produkcja.

  W nowej hali będą produkowane m.in. ogrzewane przewody do silników diesla z innowacyjnym systemem SCR (patent firmy VOSS).
  - Proces zwalniania ludzi z firm motoryzacyjnych wyhamował i teraz szukają one nowych pracowników - mówi Henryk Rataj, wicedyrektor Dolnośląskiego Urzędu Pracy.
  W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jedynie fabryka Gates Polska obniża teraz produkcję. Jako jedna z nielicznych firm branży motoryzacyjnej nie zmniejszyła w styczniu produkcji i wyroby wędrowały do magazynu.

  Ogólnoświatowy kryzys nie przeszkadza rozwijać się Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Rząd zwiększył jej obszar i jest większa o ponad sto hektarów, a prawie pięć tysięcy osób może liczyć na pracę.
  Znane są już trzy firmy, które zainwestują na powiększonych terenach. Dwie z nich z branży motoryzacyjnej: Sauer Danfoss (Kobierzyce) i American Axle & Manufacturing Poland (Świdnica). Chcą one zatrudnić po 200 osób.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama