Ważne
  Żywy puls ulicy

  Żywy puls ulicy

  Cezary Kaszewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ślepe i uszkodzone ściany wrocławskich domów są tak ponure, że ożywić je może tylko sztuka.
  Ślepe i uszkodzone ściany wrocławskich domów są tak ponure, że ożywić je może tylko sztuka. Tak się też wkrótce stanie, bo galeria Awangarda zapowiada w lipcu międzynarodowe działanie streetartowców w całym mieście, z udziałem sław europejskich.
  O tym, że graffiti może być sztuką, świadczą przykłady nowojorskiego malarza Basquiata czy akcjonisty Banksy'ego, których prace nadzwyczajnie poruszają widzów, a kiedy już trafiają na aukcje - osiągają ceny rzędu setek tysięcy dolarów.

  Szare, złuszczone mury wrocławskich domów zmienią się nie do poznania, i zostaną tak przez lata. Wśród zaproszonych do malowania jest Blu, uznawany w świecie za trzecią postać tej sztuki (na czele jest oczywiście Banksy). To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Pomysł jest świetny nie tylko dlatego, że wiele zaniedbanych w centrum kamienic zmieni swój wizerunek. Podejmowane dotychczas przez magistrat wysiłki ożywienia ślepych ścian domów (róg Wyszyńskiego i Sienkiewicza i propagandowa ściana z hasłem "Przeciw przemocy w rodzinie" - nieopodal) z prawdziwą sztuką niewiele mają wspólnego. Są, jak w pierwszym przykładzie, kolorową błyskotką, albo - jak w drugim - naiwnym dydaktyzmem. Ich twórcy przywołują znane chwyty komercyjnych reklam, nie wywołując u publiczności żadnych autentycznych emocji.
  Do lipcowej akcji, w której Wrocław stanie się stolicą europejskiego street-artu, zaproszono dwudziestu twórców. Brawo Awangarda, vivat street-art!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo