Nawa mogła zawalić się na wiernych

  Nawa mogła zawalić się na wiernych

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Inspekcja budowlana zamknęła nawę główną w ząbkowickim kościele. Budynek zagrażał ludziom.
  Inspekcja budowlana zamknęła część ząbkowickiego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Uznano, że powstało tam zagrożenie dla ludzi.
  Małe pęknięcia pojawiły się pół roku temu.
  Decyzja inspektorów zaskoczyła nie tylko wiernych, ale także siostry klaryski od wieczystej adoracji, które opiekują się świątynią.

  - Małe pęknięcia pojawiły się co prawda pół roku temu - mówi Maria Gabriela Pałęga, siostra przełożona ząbkowickiego zakonu. - Nie sądziłyśmy jednak, że tak szybko dojdzie do decyzji o zamknięciu świątyni. Na szczęście wyłączona została tylko nawa główna.

  Inspekcja budowlana musiała to zrobić, bo uszkodzenia są poważne.
  O tym, co dalej zrobić z pękającym stropem, będą dyskutować 13 maja inspektorzy budowlani, urzędnicy, konserwatorzy zabytków i siostry klaryski na rozprawie administracyjnej. Wtedy zapadną decyzje. Już dziś wiadomo, że prace mogą być kosztowne, a siostry zakonne same nie udźwigną ich finansowo.


  - Na pewno będziemy musiały zlecić wykonanie drogiej ekspertyzy - dodaje siostra Maria Gabriela. - Na razie nie mamy na to pieniędzy. Będziemy zabiegać o dotacje i prosić wiernych o wsparcie.
  Datki na przyszły remont już dzisiaj można wpłacać na konto bankowe sióstr klarysek (Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji, Ząbkowice Śląskie, nr konta 77 1020 5138 0000 9402 0055 6449).
  Pomoc deklarują także władze miasta, dla których kościół to nie tylko miejsce kultu, ale także jeden z najstarszych zabytków.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama