Koszmar zamiast wymarzonych wakacji

  Koszmar zamiast wymarzonych wakacji

  Magdalena Kozioł, Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jedziesz na wakacje? Uważaj, bo wiele biur podróży, także na Dolnym Śląsku, próbuje naciągać klientów
  Marzysz o udanym urlopie w tropikach? Dobrze sprawdź ofertę i umowę z biurem podróży, bo może okazać się, że na miejscu spotkają cię same kłopoty.
  To wniosek z wielkiej kontroli biur podróży, jaką przeprowadził m.in. na Dolnym Śląsku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wynika z niej, że mnóstwo biur źle przygotowuje umowy z klientami. Podpisując taki dokument, narażamy się na kiepski wypoczynek.

  Przykłady? Zamiast 14 dni, możemy wypoczywać tylko 12, bo firma do wczasów doliczy nam 2 dni podróży. Bywa nawet, że biura podróży obiecują lot samolotem, a podstawiają autokar. Często zmieniają też ceny, choć wolno im robić to tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. zmiany cen paliwa czy wysokości podatków) i najpóźniej 20 dni przed wyjazdem.

  Raport UOKiK poraża, bo ponad 96 proc. umów, regulaminów i materiałów reklamowych przygotowanych przez 137 skontrolowanych losowo firm było niezgodnych z prawem.
  Wśród firm, które gani za to UOKiK są wrocławskie Biuro Podróży Panorama, Biuro Podróży Wratislavia Travel, Poznański Travel i Remedium. Po kontroli zakwestionowano też dokumenty, które klientom do podpisu dają Ski Planet ze Świdnicy, Biuro Usługowo-Turystyczne Voyager z Legnicy, Biuro Turystyczno-Usługowe Juventur Wałbrzych, Biuro Podróży Skinder z Jeleniej Góry, a także Biuro Pilegrzymkowo-Turystyczne Elżbieta z Legnicy.

  Remedium z Wrocławia już poprawiło umowy. Liliana Skinder-Samborska, która prowadzi biuro Skinder, zapewnia, że dba o klienta. Tłumaczy, że w umowach zakwestionowanych przez UOKiK musi zrobić tylko zmiany kosmetyczne, które nie wpłyną na jakość usługi.
  Z kolei szefowa Biura Podróży Panorama była nawet zaskoczona, że UOKiK znalazł w jej dokumentach błędy.
  O tym, że biura nie zawsze są uczciwe, przekonała się Danuta Handzlik ze Szczytnej koło Kłodzka. W jednym z poznańskich biur kupiła 2-tygodniowy pobyt w Chorwacji. Autobus wyjeżdżał z Wrocławia.

  - Ale na miejscu żadnego autokaru nie było. Okazało się, że wyjechał 2,5 godziny wcześniej. Nikt nas o tym nie poinformował! - denerwuje się kobieta. Owszem, biuro zwróciło jej pieniądze i zaproponowało wyjazd w innym terminie, ale pani Danuta nie mogła skorzystać z tej oferty. - Nawet mnie nie przeprosili - mówi
  - Naprawdę nie jest dobrze - przyznaje Elżbieta Kołodziej, z wrocławskiej delegatury UOKiK. - Choć istnieje wykaz zapisów, które są niedozwolone w umowach, firmy nadal je stosują - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama