Na rogatkach Wrocławia zniknie budynek widmo

  Na rogatkach Wrocławia zniknie budynek widmo

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ponad 20 lat historii, co najmniej czterech różnych właścicieli i dalej stoi, tak jak stał. Chodzi o niedokończony kilkupiętrowy budynek w pobliżu ul. Karkonoskiej. Ale wkrótce się to zmieni.
  Grupa biznesmenów przerobi szkielet budynku na hotel.
  - W części będą pokoje gościnne, a w drugiej części biura - tłumaczy Jacek Koch, jeden z sześciu wrocławskich biznesmenów, którzy wspólnie reaktywują szkieletora na Bielanach.

  Szkieletor to jeden z symboli Wrocławia. Wszakże stoi przy wlocie z autostrady już ponad 20 lat. A swoją burzliwą historią mógłby obdzielić kilka innych gmachów.
  Początkowo miał być biurowcem. Jako taki zrodził się w latach 70. ubiegłego wieku w głowach szefów Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego. Po upadku poprzedniego ustroju firma splajtowała, a budynek został w stanie, w jakim go dziś oglądamy.


  Kolejnym jego właścicielem, już w latach 90., był Wojewódzki Zakład Weterynarii (dziś inspekcja weterynaryjna). W 1995 r. biurowiec został nieodpłatnie przekazany gminie Kobierzyce. Stoi na jej gruntach, choć od granicy Wrocławia dzieli go ledwie kilkaset metrów. W Kobierzycach nikt nie wiedział, co z nim zrobić, więc w końcu, po trzech latach (w 1998 roku), gmina go sprzedała (w przetargu) za ok. 2 mln zł Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów przy ul. Pabianickiej.

  Plany były ambitne - łącznie z budową dookoła kampusu uczelni. Problem jednak w tym, że uczelnia kupowała działkę z budynkiem w przekonaniu, że jest tam doprowadzony prąd, kanalizacja i wodociągi. Tak mówiły dokumenty. W końcu szkole udało się znaleźć kupców - i szkieletora się pozbyła.
  Początkowo szkieletor miał być biurowcem, ale zostanie hotelem.
  Kupiła go grupa wrocławskich przedsiębiorców, która ma już konkretny plan, co z nim zrobić. Kluczowa dla nich okazała się informacja, że konstrukcji nie trzeba rozbierać. Wystarczy ją wzmocnić. Dlatego pojawią się dwie masywne, betonowe klatki schodowe. Wzmocnione będę przede wszystkim łączenia belek.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama